Przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi zabytkami
.jpg)
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków realizuje projekt współfinansowany przez Fundusz Wymiany Kulturalnej pt.: „
Legalny i nielegalny obrót dobrami kultury. Platforma badawczo-edukacyjna wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu”. Wartość projektu wynosi 1 280 550 PLN, a wnioskowana kwota dofinansowania z FWK – 830 250 PLN. Projekt będzie realizowany od listopada 2009 do października 2011.
Inicjatorem projektu jest Dyrekcja Norweska Archiwów, Bibliotek i Muzeów (ABM-utvikling), z którą KOBiDZ współpracuje już w ramach „The Baltic Sea Network”. Jest to więc kontynuacja współpracy, z naciskiem na aspekt praktyczny i wdrażanie rozwiązań.
Projekt dotyczy wymiany doświadczeń ekspertów z zakresu ochrony dziedzictwa, przeciwdziałania nielegalnemu handlowi dziełami sztuki i innych przestępstw przeciw dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji specjalistów z Polski i Norwegii poprzez:
- wymianę doświadczeń z działań na szczeblu centralnym jak i regionalnym,
- zapoznanie się, analiza i wdrożenie wybranych rozwiązań.
Projekt przyczyni się do edukacji oraz zwiększenia świadomości społeczeństwa a w szczególności policji, urzędów celnych i straży granicznej. Ustanowienie platformy wymiany wiedzy to klucz do zwiększenia kompetencji w oparciu o doświadczenia i dobre praktyki. Świadomość społeczeństwa, zwiększenie zachowań etycznych wśród specjalistów i branż związanych z dziedzictwem kulturowym jest ważnym celem projektu i pośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby przestępstw przeciw dziedzictwu.
Projekt obejmuje następujące działania: 3 warsztaty specjalistyczne, konferencja naukowa, strona Internetowa dla specjalistów i społeczeństwa oraz podsumowująca publikacja naukowa pomocna we wdrażaniu i praktykowaniu działań w ochronie zabytków.
Pierwsza ścieżka realizacji projektu to 3 dwudniowe warsztaty specjalistyczne, polegające na dyskusjach przy „okrągłych stołach”. Każdy warsztat będzie moderowany, a najważniejsze punkty rozmów, wnioski, problemy i zalecenia spisane.
Tematyka warsztatów:
- „Dzieła sztuki, antyki, świadectwa historii materialnej, grafiki i książki” - odbędzie się w marcu 2010 w Norwegii.
Tematy: Nielegalny eksport i import; Legislacja; Współpraca ze służbami centralnymi; Etyka: wśród handlarzy antykami i dziełami sztuki oraz profesjonalistów.
- „Archeologia i dziedzictwo podwodne” - odbędzie się w Polsce, we wrześniu 2010.
Tematy grup roboczych: Nielegalna archeologia i legislacja; Współpraca z Policją i Urzędem Celnym; Etyka i grabieże dziedzictwa podwodnego.
- „Informacja, bazy wiedzy i edukacja” - odbędzie się w styczniu 2011 w Norwegii.
Tematy: Modelowa ścieżka lokalnej i centralnej współpracy w dziedzinie edukacji dotyczącej dziedzictwa i promocji jako formy ochrony zabytków. Budowanie modelu studiów podyplomowych; Formy komunikacji społecznej – dobre praktyki zwiększające świadomość społeczeństwa w ochronie dziedzictwa; Popularyzacja potencjału dziedzictwa. Rola zabytków we wzroście ekonomiczno–społecznym jako ścieżka zrównoważonego rozwoju; budowanie baz kompetencji z informacjami tematycznymi; Kto wie, gdzie i od kogo uzyskam pomoc?
Na dwudniową konferencję naukową kończącą projekt, zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy warsztatów oraz przedstawiciele NGO, organizacji centralnych, handlarze dziełami sztuki, policja, urzędy celne etc. Celem konferencji jest przedstawienie wyników prac warsztatów, omawianych tematów, dobrych praktyk, kampanii społecznych i analiza legislacji, porównanie doświadczenia polskiego i norweskiego, stan wdrożenia ratyfikowanych umów międzynarodowych, etc.
Druga ścieżka realizacji to promocja projektu poprzez: specjalnie w tym celu utworzoną stronę internetową, ulotki promujące projekt i jego cele, wykorzystanie formalnych kanałów komunikacji z otoczeniem (newslettery, wydawnictwa KOBiDZ i instytucji współpracujących). Grupy docelowe tej ścieżki, to pracownicy instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa, eksperci w dziedzinie zabytków (konserwatorzy, archeolodzy, pracownicy muzeów), Policja, urzędy celne, Straż Graniczna, wojsko, odpowiednie ministerstwa, kolekcjonerzy i handlarze sztuką i antykami, społeczeństwo.
Ostatnim etapem będzie wydanie (po polsku, norwesku i angielsku) publikacji prezentującej wyniki prac warsztatów i konferencji, zawierającej artykuły analityczne dotyczące tematów projektu, napisane przez partnerów oraz ekspertów zewnętrznych i przetłumaczone.
Poza Ośrodkiem w projekcie uczestniczyć będą również:
- Dyrekcja Norweska Archiwów, Bibliotek i Muzeów (ABM-utvikling) - organ doradczy i wykonawczy Rządu w dziedzinie archiwów, bibliotek i muzeów, także w sprawach dotyczących eksportu, importu i nielegalnego handlu dobrami kultury.
- Dyrekcja Dziedzictwa Kulturowego (Riksantikvaren) - odpowiedzialna za praktyczne wdrażanie Ustawy o Norweskim Dziedzictwie Kulturowym. Dyrekcja jest odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi zabytkami architektury i stanowiskami archeologicznymi w zgodzie z odpowiednią legislacją.
- Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku - ochrania dziedzictwo nautologiczne, poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz upowszechnianie wiedzy o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce. Muzeum prowadzi prace badawcze, konserwację zabytków, organizuje wystawy i jest członkiem stowarzyszeń muzealniczych.
.jpg)
.jpg)

W wyniku zarządzenia Dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków z dnia 20 października 2009 r. powołany został zespół ds. projektu "Legalny i nielegalny obrót dobrami kultury. Platforma badawczo-edukacyjna wymiany doświadczeń w dziedzinie zapobiegania przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu"
więcej...