DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     CARARE Final Policy Conference
     2012.11.12

     CARARE Final Policy Conference

     W dniach 7-9 listopada 2012 r. w Kopenhadze odbyła się międzynarodowa konferencja kończąca projekt CARARE.

     Przedstawiciele instytucji biorących udział w CARARE, których zasoby są już dostępne w portalu Europeana, przedstawiali swoje doświadczenia z udziału w projekcie. Większą część obrad zdominowały jednak rozważania dotyczące przyszłości zasobów zgromadzonych w ramach projektu CARARE, trwałości wytworzonych usług oraz możliwości wykorzystania zdigitalizowanych zasobów dziedzictwa kulturowego.

     Krzysztof Nichczyński z DG CONNECT (Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Sieci Komunikacyjnych, Zasobów i Technologii) omawiał politykę KE w czasie perspektywy finansowej 2014-2020. Zgodnie z nią finansowanie koncentrować się będzie na rozwoju infrastruktury usług cyfrowych a nie samej digitalizacji, ta bowiem uznawana jest za obowiązek poszczególnych krajów członkowskich.

     Jacob Riddersholm Wang z Duńskiego Muzeum Narodowego przedstawił perspektywy rozwoju technologii komputerowych w odniesieniu do zdigitalizowanego dziedzictwa kultowego. Podkreślał, że – wobec błyskawicznego rozwoju nowych technologii – instytucje kultury powinny skupić się na digitalizacji wszystkich swoich zasobów i pełnym ich udostępnianiu, tak aby mogły być wykorzystywane przez specjalistów z branży informatycznej.

     Wyniki takiej współpracy zaprezentowano podczas osobnej sesji poświęconej wynikom hackathonu zorganizowanego przez Danish Heritage Agency w październiku 2012 r. W ciągu dwóch dni uczestnicy – programiści i deweloperzy, pracowali nad aplikacjami bazującymi na zasobach cyfrowych związanych z dziedzictwem kulturowym Danii. W wyniku prac powstał pomysł skierowanego do szkół portalu i aplikacji Adopt a Mound, w której można zaadoptować jeden kurhanów wpisanych do rejestru zabytków i zdobywać kolejne punkty za jego sprzątanie, usuwanie zbędnej roślinności itp., wspinając się w hierarchii od zwykłego wojownika poprzez wodza aż do króla. Główną nagrodę zdobyła aplikacja w systemie rozszerzonej rzeczywistości nakładająca na obraz z telefonu komórkowego informacje o najbliższych zabytkach wpisanych do ewidencji i rejestru zabytków, oraz łącząca je z zasobami Danish Heritage Agency, Wikipedii i portali społecznościowych. Prezentację aplikacji i link do jej pobrania znaleźć można na stronie: http://codeunited.dk/kulturarv/