DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Zmarł Antoni Oleksicki
     2020.11.17

     Zmarł Antoni Oleksicki

     Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Antoniego Oleksickiego, konserwatora zabytków, historyka, byłego pracownika Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku (obecnie Pracownia Terenowa NID w Białymstoku).

     Antoni Oleksicki był absolwentem historii (Uniwersytet Warszawski, studia magisterskie) i urbanistyki (Politechnika Warszawska, studia podyplomowe). Za pracę magisterską pt. „Rozwój przestrzenny Miasta Białegostoku do r. 1863”otrzymał prestiżową nagrodę im. Herbsta i drugą nagrodę w konkursie Ministra Kultury i Sztuki na najlepszą pracę nt. ochrony zabytków. W latach 1988-2001 r. piastował urząd - najpierw Białostockiego, a po reformie administracyjnej Podlaskiego - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest autorem 4-tomowego „Studium historyczno-urbanistycznego Białegostoku”, które na wiele dekad wytyczyło konserwatorskie zalecenia rozwoju miasta. Jest również autorem licznych artykułów o tematyce konserwatorskiej i historycznej, publikowanych przede wszystkim w „Biuletynie Konserwatorskim Województwa Podlaskiego”, który powstał z jego inicjatywy: 1995 „Remont w dawnym pałacu Hasbachów”; 1996 „Białystok i okolice - nowo pozyskane źródła kartograficzne z archiwów rosyjskich”; 1997 „Rynek w Białymstoku - przeszłość i czasy obecne”; 1998 „Ogród Branickich w Białymstoku. Praktyka konserwatorska lat powojennych”; 1998 „Białostockie tradycje browarnictwa”; 1999 „Obraz Białegostoku w końcu XIX w.”; 2000 „Z dziejów elektrowni białostockiej”; 2001 „Waniewo z przeszłości dawnego miasta”; 2003 „Pierwszy powojenny plan Białegostoku autorstwa Ignacego Felicjana Tłoczka, a późniejszy rozwój miasta”. Publikował  także w „Ochronie Zabytków” i „Spotkaniach z Zabytkami”.
     W latach 2002-2003 był pracownikiem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku (obecnie Pracownia Terenowa NID w Białymstoku).
     Ostatnie lata życia zawodowego spędził w Warszawie, pracując w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz jako zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

     Antoni Oleksicki zmarł w wieku 70 lat.

     Jego odejście jest dla nas niepowetowaną stratą.

                                      Dyrektor i Pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa