Do pobrania:
Standard i przewodnik po najlepszych praktykach sporządzania i przechowywania dokumentacji badań archeologicznych oraz pozyskanych źródeł w Europie:
-
standardy EAC_dokumentacja i zrodla_2017_10_23.pdf
"Standard i przewodnik…" opracowany został przez grupę roboczą EAC (Europejskiej Rady Archeologicznej) pn. „Archaeological Archives”. Powstał w ramach projektu ARCHES przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej (Program Kultura 2007-2013). Jest sumą doświadczeń i najlepszych praktyk stosowanych w Europie. Stanowi praktyczną odpowiedź na problemy związane ze sporządzaniem i przechowywaniem dokumentacji badań archeologicznych w każdej możliwej formie oraz postępowaniem z pozyskanymi w trakcie badań źródłami archeologicznymi. Prowadzi użytkownika przez całość projektu archeologicznego, od fazy planowania aż do przekazania pełnej dokumentacji i źródeł do miejsca ich długoterminowego przechowywania. Autorzy "Standardu i przewodnika…" zdają sobie sprawę, że dla niektórych archeologów opisywane praktyki są normą, podczas gdy dla innych są jeszcze poza zasięgiem (jak np. w Polsce, chociażby ze względu na brak centralnego repozytorium cyfrowego). Ich założeniem było jednak wskazanie celów, do których należy dążyć, a które mają służyć ulepszaniu istniejących repozytoriów i procedur lub też tworzeniu ich w oparciu o spójne europejskie standardy.
Polska wersja językowa jest tłumaczeniem i adaptacją wersji anglojęzycznej uznawanej za podstawową. Pozostałe wersje językowe znajdują się na stronie
https://www.europae-archaeologiae-consilium.org/eac-guidlines
Standardy prowadzenia badań archeologicznych.
Standardy badania archeologiczne_2019_cz.1_nieinwazyjne
Wzór Karty Ewidencyjnej Zabytku Archeologicznego Lądowego został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 września 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz.U. 2019 poz. 1886).
Standardy badań archeologicznych, przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, zostały ogłoszone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismem Generalnego Konserwatora Zabytków Pani dr hab. prof. IH PAN Magdaleny Gawin z dnia 8 stycznia 2020 r. (znak pisma: DOZ-KiNK.070.14.2018.WJ) skierowanym do Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Uprzednio zostały one pozytywnie zaopiniowane przez Radę Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego.
Planowane jest również ogłoszenie części 3 standardów prowadzenia badań archeologicznych, poświęconej podwodnemu dziedzictwu archeologicznemu.
Ewentualne uwagi do Standardów, które mogłyby zostać uwzględnione w przypadku ich aktualizacji wraz z wprowadzeniem zapisów odzwierciedlających zmiany w przepisach, prosimy zgłaszać na adres archeologia@nid.pl.
Zalecenia w zakresie pozyskiwania, przetwarzania, analizy i zastosowania danych LIDAR w celu rozpoznania zasobów dziedzictwa archeologicznego w ramach programu AZP.