DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Konkurs Zabytek Zadbany 2015 - nominowane obiekty
     2015.03.31

     Konkurs Zabytek Zadbany 2015 - nominowane obiekty

     W przypadku korzystania ze zdjęć konkursowych, prosimy o umieszczenie informacji, że pochodzą one ze strony www.nid.pl.

     KONKURS „ZABYTEK ZADBANY”

     EDYCJA 2015


     26 marca br. w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie obradowało Jury Konkursu Zabytek Zadbany. Z 70 nadesłanych zgłoszeń Jury wybrało 20 obiektów, które otrzymały nominację do nagród tegorocznego konkursu. Poniżej lista nominowanych obiektów.

     NOMINACJE

     KATEGORIA A – UTRWALENIE WARTOŚCI ZABYTKOWEJ POJEDYNCZEGO OBIEKTU

     1.    Dawny szpital Świętej Trójcy w Broniszowie, woj. lubuskie (Arkadiusz Michoński)

     Budynek zbudowano w 1765 roku, z fundacji Katarzyny Skrońskiej, ówczesnej właścicielki majątku Broniszów. Szpital wiejski pełnił również funkcję przytułku dla osób samotnych i starszych z Broniszowa i okolic. Budynek przebudowano około 1870 roku.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                    PO:

     A_bronisz&oacute;w_przed.jpg Untitled-1.jpg


     2.    Ratusz w Kamiennej Górze, woj. dolnośląskie (Gmina Miejska Kamienna Góra)

     Neorenesansowy ratusz z wieżą zwieńczoną okazałym hełmem wzniesiony został w latach 1904-1905 wg projektu wrocławskiej spółki architektonicznej Alfreda Böttchera i Richarda Gaze. Elewacje zdobi detal architektoniczno-rzeźbiarski o bogatym programie ikonograficznym.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                   PO:

     A_kamienna g&oacute;ra_przed.jpg A_kamienna g&oacute;ra_po (1).jpg A_kamienna g&oacute;ra_po (2).jpg


     3.    Willa Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej 31/44 w Łodzi (Galeria „Willa” Miejskiej Galerii Sztuki), woj. łódzkie (Gmina Miejska Łódź)

     Willa Leopolda Kindermanna zaprojektowana została w 1902 roku przez Gustawa Landau-Gutentegera, znanego łódzkiego architekta. Uznawana jest za jeden z najciekawszych budynków secesyjnych w Polsce.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                               PO:

     A_kindermann_przed.jpg A_kindermann_po (1).JPG A_kindermann_po (2).JPG

     4.    Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Myśliborzu, woj. zachodniopomorskie (Parafia Rzymskokatolicka Świętego Jana Chrzciciela w Myśliborzu)

     Gotycki kościół kolegiacki w Myśliborzu powstał na przełomie XIV i XV wieku na fundamentach poprzedniej świątyni. Gotycka bryła była wielokrotnie przekształcana (m.in. po 1550 i 1685 roku), restauracje i zmiany wyposażenia przeprowadzono w wieku XIX i na początku XX.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                                PO:

     A_myslib&oacute;rz_przed (1).JPG A_myslib&oacute;rz_po (3).JPG A_myslib&oacute;rz_po (4).JPG


     KATEGORIA B – REWALORYZACJA PRZESTRZENI KULTUROWEJ I KRAJOBRAZU (W TYM ZAŁOŻENIA DWORSKIE I PAŁACOWE)


     1.    Zespół pałacowy w Większycach, woj. opolskie (Roman Biernacki)

     Pałac w Większycach k. Kędzierzyna-Koźla wybudował w latach 70 wieku XIX Max Heimann, doktor filozofii. Realizacja należy do nurtu historyzującego, opartego o malowniczą wizję sztuki średniowiecznej. W pobliżu pałacu zachowana jest oficyna; wokół założono park krajobrazowy i sad.

     Zgłoszenie: Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

     PRZED:                                   PO:

     B_większyce_przed (1).jpg B_większyce_po (2).JPG B_większyce_po (3).JPG


     2.    Zespół parkowo-pałacowy w Warce-Winiarach (Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), woj. mazowieckie (Powiat Grójecki)

     W wieku XVIII Winiary należały do rodziny Pułaskich, tu przyszedł na świat w 1747 roku Kazimierz Pułaski. Obecny pałac o cechach klasycystycznych z około połowy XIX wieku stanowi dominantę rozległego założenia parkowego w stylu krajobrazowym, łączącym się z dolina Pilicy.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                      PO:

     B_warka_przed (1).JPG B_warka_po (2).JPG B_warka_po_3.JPG     3.    Miejskie mury obronne w Trzcińsku-Zdroju, woj. zachodniopomorskie (Miasto i Gmina Trzcińsko-Zdrój)

     Kamienne mury obronne, zachowane na całym obwodzie miasta, powstały w wieku XIV. Z następnego stulecia pochodzą dwie ceglane bramy – Myśliborska i Chojeńska. Zachowała się także Baszta Prochowa oraz szereg półbaszt łupinowych półkolistych i prostokątnych. Otaczające niegdyś całość wał ziemny i fosa zostały zniesione w wieku XIX.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                     PO:

     B_trzcińsko_po (6).JPG B_trzcińsko_po (1).JPG B_trzcińsko_po (4).JPG


     4.    Zabytkowe domy na murze miejskim przy ul. Sowińskiego w Dobrym Mieście, woj. warmińsko-mazurskie (Miasto i Gmina Dobre Miasto)

     Domy poddane pracom rewitalizacyjnym zostały wzniesione na przełomie XVIII i XIX wieku z wykorzystaniem średniowiecznego muru obronnego, w sąsiedztwie tzw. Baszty Bocianiej.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                       PO:
                                        
     B_dobre miasto_przed_1.JPG B_dobre miasto_po (1).JPG B_dobre miasto_po (2).JPG


     KATEGORIA C – ADAPTACJA OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH

     1.    Zespół dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego Bet Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA w Olsztynie, woj. warmińsko-mazurskie (Fundacja BORUSSIA)

     Bet Tahara (dom przedpogrzebowy) znajduje się na terenie cmentarza żydowskiego. Kompleks dwóch budynków powstał w roku 1913. Jest to pierwsze dzieło Ericha Mendelsohna, zaprojektowane dla gminy wyznaniowej w rodzinnym mieście przyszłej sławy światowej architektury.

     Zgłoszenie: zarządca

     PRZED:                                     PO:

     C_bet tahara_przed.jpg C_bet tahara_po (1).jpg C_bet tahara_po (2).jpg


     2.    Kościół Świętego Jana – Centrum Świętego Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, woj. pomorskie (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)

     Kościół to jedna z najcenniejszych i najbardziej monumentalnych gdańskich świątyń, której obecna forma architektoniczna z trójnawowym, halowym korpusem pochodzi z II połowy XV wieku. Pełni jednocześnie funkcję kościoła rektoralnego oraz centrum kultury.

     Zgłoszenie: zarządca

     PRZED:                                              PO:

     C_kości&oacute;ł jana_przed (2).JPG C_kości&oacute;ł jana_po (1).JPG C_kości&oacute;ł jana_po (2).jpg


     3.    Zespół kopalni Julia w Wałbrzychu, obecnie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, woj. dolnośląskie (Park Wielokulturowy Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu)

     W zespole kopalni zachował się kompleks obiektów z różnych faz rozbudowy zakładu.  Do najstarszych należą murowane wieże wyciągowe z poł. XIX w (Julia 1867, Sobótka 1874), rozbudowane o stalowe wieże zastrzałowe (Julia 1893, Sobótka 1903). W maszynowniach zachowały się elektryczne maszyny wyciągowe wraz z przetwornicami prądu (1911).

     Zgłoszenie: posiadacz

     PRZED:                  PO:

     C_Julia_przed (1).jpg C_julia_po (1).JPG C_julia_po (2).JPG

     4.    Wieża ciśnień w Kościanie adaptowana na cele sportowo-edukacyjno-turystyczne – ściankę wspinaczkową i obserwatorium astronomiczne, woj. wielkopolskie (Gmina Miejska Kościan)

     Wieża ciśnień powstała w 1908 roku wg projektu inż. Xaviera Geislera. Ma wysokość około 40 metrów, w głowicy mieści zbiornik o pojemności 250 m3.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                                  PO:

     C_kościan_przed (1).JPG C_kościan_po (1).JPG C_kościan_po (2).JPG


     KATEDORIA SPECJALNA D – ARCHITEKTURA I KONSTRUKCJE DREWNIANE

     1.    Willa Oksza w Zakopanem (Galeria Sztuki XX Wieku Muzeum Tatrzańskiego), woj. małopolskie (Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego)

     Willa Oksza w Zakopanem wzniesiona została według projektu Stanisława Witkiewicza w latach 1894-1895 dla Wincentego i Bronisławy Korwin Kossakowskich w stylu zakopiańskim. Dzieło jest jedną z wybitnych realizacji idei kształtowania stylu narodowego w architekturze.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                      PO:

     D_oksza_przed (1).jpg D_oksza_po (1).JPG D_oksza_po (3).JPG

     2.    Dawne kasyno oficerskie w Legionowie (Filia „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie), woj. mazowieckie (Muzeum Historyczne w Legionowie)

     Budynek dawnego kasyna oficerskiego został wzniesiony wraz z budową koszar w Legionowie w styczniu 1892 r. Budynek jest jednym z najstarszych i jedynym z zachowanych obiektów koszar carskiego garnizonu. W 2011 roku został translokowany na obecne miejsce.

     Zgłoszenie: zarządca

     PRZED:                                                PO:

     D_legionowo_przed (1).jpg D_legionowo_po (1).JPG D_legionowo_po (2).JPG


     3.    Kościół cmentarny Świętego Krzyża w Głogówku, woj. opolskie (Parafia Rzymskokatolicka Świętego Bartłomieja Apostoła w Głogówku)

     Kościół cmentarny w Głogówku o konstrukcji szkieletowej zbudowany został w 1705 roku z fundacji wdowy Anny Pietruszki z Oraczy. W latach 30 XX wieku została dobudowana zakrystia oraz zewnętrzne soboty. Położony jest na szczycie wzgórza, na którym znajduje się, funkcjonujący od XVI wieku, głogówecki cmentarz parafialny.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                   PO:

     D_głog&oacute;wek_przed (1).jpg D_głog&oacute;wek_po (1).JPG D_głog&oacute;wek_po (2).JPG


     4.    Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP Panny w Lutczy, woj. podkarpackie (Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Lutczy)

     Kościół parafialny w Lutczy XV-wieczny, wzniesiony zapewne w 1464 roku, rozbudowany w 1 połowie XVI wieku i w roku 1772.  Wystrój i wyposażenie z czasów nowożytnych.

     Zgłoszenie:
     Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków

     PRZED:                                    PO:

     D_lutcza_przed (1).jpg D_lutcza_po (1).JPG D_lutcza_po (2).JPG


     KATEGORIA SPECJALNA E – ARCHITEKTURA PRZEMYSŁOWA I DZIEDZICTWO TECHNIKI

     1.    Kolektor sanitarny przy ul. Mostowej w Przemyślu, woj. podkarpackie (Gmina Miejska Przemyśl)

     Zabytek XVII-wiecznej inżynierii komunalnej, włączony obecnie do przemyskiej podziemnej trasy turystycznej.

     Zgłoszenie: Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków

     PRZED:                                              PO:

     E_kolektor_przed.JPG E_kolektor_po (1).JPG E_kolektor_po (2).JPG


     2.    Zespół dawnych zakładów włókienniczych K. W. Scheiblera, obecnie Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, woj. łódzkie (Fabryka Sztuki w Łodzi)

     Trzy historyczne budynki XIX-wiecznej fabryki włókienniczej na Księżym Młynie w Łodzi, należące do Karola Wilhelma Scheiblera(po fuzji w 1921 roku Zjednoczone Zakłady Przemysłowe Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana). Pierwotnie magazyny tkanin gotowych i niegotowych.

     Zgłoszenie: właściciel

     PRZED:                                              PO:

     E_inkubator_przed (1).jpg E_inkubator_po (1).JPG E_inkubator_po (2).JPG


     3.    Budynek nadszybia z wieżą wyciągową, budynek wagowni i wentylatora w zespole Szybu Maciej w Zabrzu, woj. śląskie (Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z. o. o w Zabrzu)

     Budynki są elementami wzniesionego w latach 1922-1928 zespołu obiektów technologicznych, pomocniczych i socjalnych szybu West/Zachodniego (późniejszy Maciej) kopalni węgla kamiennego Concordia i reprezentatywnym dla regionu przykładem naziemnej zabudowy związanej funkcjonalnie z szybem o charakterze wydechowym i wydobywczym z początku wieku XX.

     Zgłoszenie: Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

     PRZED:                                                               PO:

     E_maciej szyb_przed (1).JPG E_maciej szyb_po (1).JPG E_maciej szyb_po (2).JPG


     4.    Tartak Raphaelsohnów, obecnie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności, woj. warmińsko-mazurskie (Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie)

     Budynek dawnego tartaku Louisa Raphaelsohna, składający się z części produkcyjnej i administracyjnej (budowa około 1884 roku), jest obecnie ostatnim obiektem o charakterze przemysłowym w zakolu rzeki Łyny, gdzie w XIX wieku ulokowano dzielnicę przemysłową Olsztyna.

     Zgłoszenie: posiadacz

     PRZED:                                      PO:

     E_tartak_przed (1).JPG E_tartak_po (1).JPG E_tartak_po (2).JPG


     Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 21 kwietnia br. w Białymstoku.