DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Premiera filmu "Twój dom – dialog z tradycją" w TVP Kultura
     2021.05.28

     Premiera filmu "Twój dom – dialog z tradycją" w TVP Kultura

     Reportaż produkcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęcony zagadnieniom architektury regionalnej „Twój dom – dialog z tradycją” będzie miał premierę 28 maja na antenie TVP Kultura i na kanałach internetowych Kultura 2 oraz VOD Telewizji Polskiej. Film prezentuje efekty konkursu architektonicznego „Twój dom – dialog z tradycją” przeprowadzonego w 2010 na Warmii i Mazurach. W tym roku konkurs wystartuje już w czerwcu i obejmie aż 3 województwa.

     Czy polska wieś zachowała swoją architektoniczną tożsamość? Jak budować zgodnie z tradycją i krajobrazem? W jakich elementach krajobrazu i architektury szukać swoistego genius loci danego obszaru? Czy mamy jeszcze regiony w Polsce i czy budownictwo regionalne ma sens? Jakie koncepcje i pomysły funkcjonują w Polsce w związku z ideą budownictwa regionalnego?

     Te pytania nie są tylko teoretyczne. W celu ochrony krajobrazu kulturowego Polski oraz odrębności historycznej i architektonicznej poszczególnych regionów należy zadbać nie tylko o zabytki, ale również o współczesne budownictwo powstające w historycznym otoczeniu. Aby tę ideę wcielić w życie w 2010 roku po raz pierwszy zorganizował został zorganizowany ogólnopolski konkurs architektoniczny pod nazwą „Twój dom – dialog z tradycją” na projekt przeznaczony do realizacji na Warmii i Maurach. Konkurs zorganizował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa (wówczas Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków) oraz olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Efekty, wnioski i refleksje płynące z tego konkursu posłużyły za inspirację tego filmu w reżyserii Tomasza Drozdowicza, znanego z takich filmów jak „Maksymiuk. Koncert na dwoje” czy „Futro”, a także najnowszego cyklu programu „Księga przestrzeni” na antenie TVP Kultura, prezentującego zagadnienia współczesnej architektury i urbanistyki w Polsce po roku 1989.

     Film „Twój dom – dialog z tradycją” będzie można obejrzeć już w piątek 28 maja o godzinie 14:25 na antenie TVP Kultura oraz o 13:20 na kanałach internetowych: https://kultura2.tvp.pl/ oraz https://vod.tvp.pl/.

     Reportaż prezentuje także plany związane z edycją konkursu 2021, który będzie przeprowadzany w 3 województwach: śląskim, podlaskim i ponownie warmińsko-mazurskim. Tematyka filmu jest skoncentrowana na konkretnych obszarach historycznych, jednak zagadnienia architektury regionalnej są uniwersalne. Poprzez najnowszą produkcję i sam konkurs Narodowy Instytut Dziedzictwa, pragnie zatem zaprosić do studiowania historii i tradycji danych regionów, a przede wszystkim do próby wspólnego budowania krajobrazu kulturowego poszczególnych rejonów Polski.

     W tym roku konkurs „Twój dom – dialog z tradycją” zakłada dwie kategorie, dzięki czemu będą mogli wziąć w nim udział praktykujący architekci i studenci. Na laureatów czekają nagrody pieniężne oraz publikacja zwycięskich projektów w katalogu Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla potencjalnych inwestorów.

     W województwie śląskim i podlaskim konkurs organizowany jest we współpracy z lokalnymi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich i samorządami województw. W województwie warmińsko-mazurskim konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

     W czerwcu film „Twój dom – dialog z tradycją” będzie można obejrzeć również na kanale TV NID na platformie YouTube: https://www.youtube.com/user/tvnid/featured