DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2013
     2012.11.07

     Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2013

     Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił temat przewodni Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 – „Nie od razu Polskę zbudowano”. Odwołuje się on do procesu kształtowania się tożsamości narodowej, a także tego, jak istotną wartością jest państwowość. Temat uzyskał już akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     Przyszłoroczna edycja EDD nawiązywać będzie również do wszelkich form budowy polskiej państwowości, zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym – rozumianym poprzez poczucie przynależności i związku z historią, językiem, czy też tradycją. Pomysłodawcy tematu przewodniego, pragną również skoncentrować się na dokonaniach w zakresie stanowienia prawa, rozwoju gospodarczego, wynalazków i myśli technicznej, dziedzinach sztuki, architektury, a także w zakresie dyplomacji, sportu, działalności edukacyjnej, pedagogicznej oraz wydawniczej.

     Dzięki wyborowi takiego tematu, chcemy pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj. Pragniemy przypomnieć jaką wartością jest własna państwowość i jakie były koleje jej kształtowania - informuje Paulina Florjanowicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

     Wybór przyszłorocznego tematu w dużej mierze wynika z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Jest to dobra okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę odbiorców na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości

     Narodowy Instytut Dziedzictwa liczy na duże zainteresowanie tym tematem, m.in. ze względu na sukces niedawno zakończonej XX edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkała się ona w Polsce z bardzo dobrym przyjęciem i dużą liczbą uczestników. Same obchody zostały również przygotowane na szerszą skalę, ze względu na swój jubileuszowy charakter.

     W uroczystości Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 zaangażowanych było aż 393 miejscowości, dzięki czemu liczba uczestników we wszystkich zaplanowanych atrakcjach przekroczyła łącznie ponad 300 tys. osób, co stanowi aż 20% wzrost w stosunku do ilości odwiedzających w zeszłorocznej edycji. Liczymy, że w przyszłym roku uda nam się zgromadzić jeszcze większą liczbę osób, dzięki tematowi głęboko odwołującemu się do naszej tożsamości narodowej – podsumowuje Dyrektor Florjanowicz.

     Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993. Wszelkie działania w kraju koordynowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W 2013 roku odbędzie się już XXI edycja tego wydarzenia. Więcej informacji na temat EDD dostępne jest za pośrednictwem strony internetowej www.edd2012.pl.