DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Rusza druga edycja akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”
     2013.11.13

     Rusza druga edycja akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom”

     15 listopada br. rusza kolejna, druga edycja akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom. lipom i innym drzewom”, która odbędzie się przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Kampania, skierowana do wszystkich miłośników historii, przyrody i kultury, potrwa do 30 kwietnia 2014 r., a jej podstawowym celem jest odnalezienie „Drzew Sobieskiego”.

     „Drzewa Sobieskiego” to drzewa, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję tę zapoczątkował najprawdopodobniej sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 r., zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach.

     Pierwsza edycja akcji, która odbyła się w lipcu i sierpniu br., została bardzo dobrze przyjęta i spotkała się z pozytywnym zainteresowaniem społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się odnaleźć kilkaset drzew, w tym wiele cennych przyrodniczo. Drzewa odnaleziono w różnych regionach Polski, najwięcej na południu kraju w województwie śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

     W trakcie drugiej edycji, podobnie jak wcześniej, uczestnicy akcji będą szukać drzew, alei oraz parków związanych z postacią króla Jana III Sobieskiego i jego zwycięstwem pod Wiedniem, ale pojawią się także nowe akcenty.

     Drugą edycję akcji „Drzewa Sobieskiego” wzbogaciliśmy o dwa nowe elementy. Chcemy zachęcić uczestników akcji do podjęcia inicjatywy sadzenia drzew w miejscach związanych z postacią króla, a także do tworzenia wspólnej ich galerii - mówi Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wydaje się, że obie nowości będą wyzwaniem, ale także motywacją dla uczestników akcji -  dodaje Monika Jakubiak-Rososzczuk.

     Partnerem drugiej edycji akcji, poza jej pomysłodawcą Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, będzie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

     Akcja startuje 15 listopada 2013 r. i potrwa do końca kwietnia 2014 r. Zgłoszenia drzew będzie zbierać Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.gdos.gov.pl, przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej i uzasadnić swoje zgłoszenie. Podobnie w przypadku inicjatywy sadzenia drzewa / drzew konieczne jest skorzystanie z formularza dostępnego na www.gdos.gov.pl. Z nadesłanych zdjęć powstanie galeria zdjęć drugiej edycji akcji, publikowana na stronach i fanpage’ach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

     Mamy nadzieję, że druga edycja akcji będzie doskonałą formą rekreacji i spędzania wolnego czasu nie tylko dla dorosłej części naszego społeczeństwa, ale także dla dzieci i młodzieży. Chcemy zachęcić je  do udziału w akcji, która jest ważnym elementem procesu uwrażliwiania na historię, kulturę i polską przyrodę -  podkreśla Monika Jakubiak-Rososzczuk.

     Kampania „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” jest elementem działań Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na rzecz otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii, czyli drzew które miały, mają lub otrzymają status pomników przyrody. Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji „Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” zostaną wybrane drzewa, które staną się kandydatami do otrzymania statusu „Drzewa Weterana”.

     Szczegółowe informacje dotyczące akcji na stronach www.gdos.gov.pl, www.zabytek.pl oraz www.wilanow-palac.pl.

     Dodatkowych informacji udziela:


     Adam Lisiecki
     Narodowy Instytut Dziedzictwa
     e-mail: alisiecki@nid.pl
     tel. (22) 551 56 91

     Elżbieta Grygiel
     Kierownik Działu Komunikacji Społecznej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
     e-mail: egrygiel@muzeum-wilanow.pl
     tel. (22) 54 42 720

     Monika Jakubiak-Rososzczuk
     rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
     e-mail: monika.jakubiak@gdos.gov.pl
     tel. (22) 57 92 129