DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Pelplin – zespół pocystersko-katedralny nowym Pomnikiem Historii!
     2014.04.30

     Pelplin – zespół pocystersko-katedralny nowym Pomnikiem Historii!

     23 kwietnia 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za Pomnik Historii „Pelplina – zespołu pocystersko-katedralnego”. Uroczyste wręczenie rozporządzenia odbyło się w Pelplinie 29 kwietnia.

     "Pelplin – zespół pocystersko-katedralny” został uznany za Pomnik Historii ze względu na wartości historyczne i artystyczne, materialne i niematerialne oraz autentyczność substancji zabytkowej. Zabytek wyróżnia się wysokiej klasy architekturą gotycką oraz cennym średniowiecznym i nowożytnym wyposażeniem wnętrz, a jako ośrodek intelektualny i dydaktyczny o wielowiekowej tradycji posiada duże znaczenie dla kultury i historii Polski.

     Cechą charakterystyczną zespołu w Pelplinie jest ciągłość funkcji sakralnych - początkowo związany z działalnością cystersów, po kasacie klasztoru stał się siedzibą biskupów chełmińskich. Rozrastające się od XIII do XX wieku założenie, składające się ze średniowiecznych zabudowań klasztornych i kościoła, a także późniejszych budynków związanych z funkcją stolicy diecezji oraz ośrodka dydaktycznego, tworzy jednorodną i harmonijną stylistycznie całość, a nawarstwienia stylowe w większości wyraźnie podporządkowane są pierwotnemu stylowi opactwa pelplińskiego – gotykowi. Szczególną wartość architektoniczno-artystyczną posiada bazylika katedralna, powstała między XIV a XVII w., która jest jedną z najbardziej monumentalnych budowli sakralnych gotyku ceglanego w Polsce. Świątynię wyróżnia połączenie tradycyjnego cysterskiego układu bazylikowego z popularną na Pomorzu halą (transept), a także szesnastowieczne sklepienie kryształowe w transepcie oraz bogaty gotycki detal architektoniczny. Nierozerwalną wartością obiektu jest zachowane w dużym stopniu gotyckie oraz manierystyczne i barokowe wyposażenie, m.in. zaliczany do największych w Europie, sześciokondygnacyjny ołtarz główny z lat 1623/24 z obrazem „Koronacja Matki Boskiej” autorstwa Hermana Hana.

     Opactwo w Pelplinie jest ważnym miejscem dla kultury i historii Polski oraz dla Kościoła Katolickiego. Od początku reformacji aktywnie wspierało katolicyzm na Pomorzu, a w czasie zaborów, będąc siedzibą diecezji oraz ośrodkiem edukacyjnym, stało się lokalnym centrum polskiego ruchu patriotycznego. Działające w Pelplinie Collegium Marianum było jedyną w zaborze pruskim szkołą średnią, w której uczono języka polskiego i historii Polski.