DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki 2014
     2014.11.04

     Zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki 2014

     31 października 2014 – komisja konkursowa opublikowała ostateczne wyniki polskiej edycji Wiki Lubi Zabytki (WLZ), największego konkursu fotograficznego na świecie. Dziesięć najlepszych fotografii z Polski będzie konkurować z najlepszymi spośród 320 tys. zdjęć przesłanych z całego świata.

     Celem konkursu Wiki Lubi Zabytki (Wiki Loves Monuments) jest zgromadzenie fotografii dokumentujących materialne dziedzictwo ludzkości i udostępnienie ich na wolnych licencjach, do bezpłatnego wykorzystania przez wszystkich.

     Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada podczas kolejnej edycji Warszawskich Otwartych Wikispotkań organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury (MDK, ul. Łazienkowska 7, Warszawa). Zdjęcia można oglądać w internecie, w MDK od 18 listopada do 31 grudnia będzie mozna oglądać je także podczas wystawy wielkoformatowych odbitek.


     Cel konkursu

     Adam Kliczek, przewodniczący komisji konkursowej a prywatnie fotograf i redaktor Wikipedii podkreśla, że wybór 10 najlepszych zdjęć spośród kilkudziesięciu tysięcy to olbrzymie przedsięwzięcie. – Ostateczne obrady komisji konkursowej trwały 5 godzin, ale praca nad wyborem najlepszych zdjęć trwała o wiele dłużej. Do konkursu zgłoszono ok. 50 tys. fotografii. W ciągu półtora tygodnia kilkuosobowej komisji udało się wybrać z nich ok. 4800, a w następnym etapie zeszliśmy do 2500. Te trafiły do członków komisji konkursowej. Każdy z nich wybrał około 30-40 najlepszych według siebie zdjęć. Jako że wiele z nich się powtarzało, na wspólną listę trafiło 150 fotografii, z których w drodze selekcji negatywnej wybraliśmy 20. To nad nimi trwały najbardziej zażarte spory – wyjaśnia.

     Wszystkie zgłoszone zdjęcia trafiały na wolnych licencjach na stronę Wikimedia Commons będącą repozytorium zdjęć, grafik i plików multimedialnych dostępnych w Wikipedii i wszystkich jej projektach siostrzanych (Wikisłownik, Wikinews, Wikibooks, Wikicytaty itd). Zgodnie z zasadami wolnych licencji ze zdjęć udostępnionych na stronie Wikimedia Commons może korzystać każdy, także do celów komercyjnych, o ile zachowa zgodność z wymaganiami licencji.

     Nagrodzone zdjęcia

     Ostatecznie nagrody za najlepsze zdjęcia trafią do autorów fotografii kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce (1. miejsce, nagroda 3000 zł), drutów obozowych w Auschwitz (2. miejsce, 1500 zł) oraz sklepienia kościoła pokoju w Świdnicy (3. miejsce, 750 zł).

     Dziesięć najlepszych zdjęć z Polski weźmie udział w ogólnoświatowym etapie konkursu Wiki Loves Monuments. Zwycięzcy mają być znani przed końcem roku.

     Dodatkowe nagrody (odpowiednio 2000 zł, 1500 zł i 750 zł) trafią także do autorów najlepszych zdjęć z listy zabytków, których publicznie dostępnych zdjęć udostępnionych na wolnych licencjach nie było jeszcze w internecie. W tym przypadku wybierano nie pojedyncze zdjęcie, a całokształt pracy uczestnika. Zwycięzcą został Jacek Halicki, nagrody za kolejne miejsca trafiły też do użytkowników o pseudonimach SMilejski i Daniel.zolopa.

     W następnym etapie jury wybrało najlepsze zdjęcia w trzech kategoriach tematycznych, w których na zwycięzców czekały nagrody ufundowane przez współorganizatorów konkursu. Za najlepsze zdjęcia w kategorii « architektura drewniana » jury uznało fotografię wnętrza kościoła pokoju w Świdnicy, kolejne miejsca zajęły zdjęcia wiatraka w Tylewicach oraz drewnianego domu w Starym Waliszowie.

     W kategorii « Architektura XX w. i industrialna/post-industrialna » przyznano tylko dwie nagrody : zwyciężyło zdjęcie dworca we Wrocławiu (otrzymało również wyróżnienie nr. 6 w kategorii głównej) oraz fotografia wrocławskiego Mostu Grunwaldzkiego (nr. 8 w kategorii głównej).

     Podobnie w kategorii « kamienica/pejzaż miejski » przyznano jedynie dwie nagrody za zdjęcie ul. Grottgera w Kłodzku oraz za fotografię Uniwersytetu Wrocławskiego o poranku.

     Wybór zdjęć

     Jak podkreśla członek komisji konkursowej Antoni Kreis, dokumentalista w chorzowskim skansenie i członek ZPAF, w konkursie chodziło przede wszystkim o walory dokumentacyjne zdjęć. – Ważne jest zgromadzenie dokumentacji zabytków, do tego na wolnych licencjach, żeby z tych zdjęć mogli korzystać inni. Coraz więcej osób umie zrobić zdjęcie poprawne od strony technicznej, dobrze wykadrowane i ostre, ale to nie wszystko. Dlatego zawsze staram się szukać wartości estetycznych, czegoś własnego od autora, jego indywidualnego wkładu : sposobu podejścia tematu, godziny zrobienia zdjęcia, doboru światła. Zwraca też uwagę fakt, że większość ze zgłoszonych zdjęć to plany ogólne, zdjęcia robione z daleka. Tymczasem detal - jakiś gzyms, klamka czy fragment – to także część zabytku i często więcej o nim mówi, niż ujęcie z daleka. Chyba każdy rozpozna na zdjęciu Wawel, ale składające się na niego detale architektoniczne już mało kto – tłumaczy.

     Zdaniem Antoniego Kreisa konkurs Wiki Lubi Zabytki spełnia też ważną funkcję społeczną. – Zawodowcy nie do wszystkiego dotrą, nie na każdy budynek będą mieli zlecenie, czas czy możliwości. A amator, nazwijmy go w cudzysłowie, wlezie tam, gdzie nie dotrze nikt inny. Zdjęcia dokumentacyjne zawsze kiedyś się przydają. Dziś nie doceniamy ich zalet, ale za 30 lat wielu z tych zabytków może już nie być, drewniane kościoły łatwo płoną. W XIX wieku fotografowie nie jeździli na wieś, bo nie było tam dla nich klientów. I skutek jest taki, że brakuje nam zdjęć dokumentujących życie większej części Polski w tamtym czasie. Dziś niby wszyscy mają aparaty w komórkach, ale czy za 30 lat z tych zdjęć cokolwiek będzie się nadawało do wykorzystania? Dlatego ten konkurs ma rację bytu – przekonuje.

     Historia konkursu

     W 2010 twórcy holenderskiej Wikipedii postanowili ogłosić konkurs na najlepsze zdjęcia zabytków wpisanych do rejestru Rijksmonument. Konkurs okazał się olbrzymim sukcesem, dzięki niemu w ciągu kilku miesięcy na strinie Wikimedia Commons, repozytorium mediów dla Wikipedii i wszystkich projektów siostrzanych, pojawiło się ponad 12,5 tys. fotografii dokumentujących najważniejsze skarby dziedzictwa narodowego Holandii.

     Pomysł podchwycili wolontariusze z innych krajów i w 2011 w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w 18 krajach (w tym w Polsce) zorganizowano konkurs Wiki Loves Monuments. Ponad 5,5 tys. fotografów przesłało łącznie ok. 170 tys. zdjęć, dzięki czemu konkurs trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy konkurs fotograficzny”. Spośród najlepszych zdjęć z poszczególnych krajów wybrano 12 najlepszych.

     Trzecia edycja konkursu, która odbyła się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 363 tys. zdjęć. Wśród krajów najbardziej aktywnych znalazły się Niemcy, Hiszpania i Polska.

     W 2013 w konkursie wzięły udział już 52 państwa z całego świata. Po raz kolejny Polska uplasowała się wśród najaktywniejszych uczestników: uczestnicy z Polski wgrali prawie 48 tys. zdjęć i zdeklasowali pod tym względem rywali z Niemiec i Ukrainy. W sumie autorzy ze wszystkich krajów udostępnili na wolnych licencjach ok. 370 tys. zdjęć zabytków.

     Więcej informacji o konkursie: http://wikizabytki.pl

     Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności.  Najpopularniejszym projektem wspieranym przez Stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa, licząca ponad milion haseł.