DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Europejskie Dni Dziedzictwa 2015
     2015.09.06

     Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

     Już wkrótce rusza 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Uroczysta inauguracja EDD odbędzie się 12 września 2015 r. o godzinie 12.00 w Elblągu.

     Temat tegorocznej edycji EDD ma zwrócić uwagę i jednocześnie zapobiec często nieodwracalnej utracie zasobów dziedzictwa kulturowego. Dotyczy to zarówno zabytkowych budynków czy dzieł sztuki, jak i rodzinnych pamiątek oraz fotografii.

     W tym roku konferencja prasowa inaugurująca EDD odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach – na pokładzie statku, podczas rejsu w kierunku Zalewu Wiślanego. W konferencji weźmie udział prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga, Jacek Protas – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz prof. Małgorzata Rozbicka – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

     Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 1500 wydarzeń organizowanych na terenie całego kraju – od wielkich aglomeracji po mniejsze miejscowości. Wystawy, wycieczki rowerowe, wykłady, prelekcje i wiele innych atrakcji, pośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest jednak to, że EDD integruje lokalne społeczności, wzbudza poczucie odpowiedzialności za zabytki oraz uczy młode pokolenie szacunku do przeszłości. A to jest właśnie nasz nadrzędny cel – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

     Podczas konferencji prasowej na zostanie także zainaugurowana ogólnopolska kampania społeczna na rzecz dziedzictwa kulturowego pod hasłem „Chroniąc zabytki – wybierasz przyszłość”, uświadamiająca, że odpowiedzialność za zabytki spoczywa na każdym z nas.

     Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to  w 1991 roku Radę Europy  do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku.

     Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
     23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa tradycyjnie odbędzie się w drugi i trzeci weekend września.

     Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie http://edd.nid.pl  

     Spot telewizyjny EDD 2015:


     Spot radiowy:
     spot radiowy EDD 2015.wav

     Dodatkowych informacji udziela:
     Wioletta Łabuda- Iwaniak, rzecznik prasowy NID
     wlabuda@nid.pl
     22 826 02 39 wew. 139