DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 - transmisja online
     2015.11.05

     Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 - transmisja online

     Niemal 2 tysiące wydarzeń na terenie całego kraju i ponad 320 tysięcy uczestników – Europejskie Dni Dziedzictwa to coraz bardziej rozpoznawalna marka pośród imprez o charakterze edukacyjno-kulturalnym w Polsce.

     Z roku na rok zainteresowanie Europejskimi Dniami Dziedzictwa rośnie. W porównaniu z ubiegłą edycją odnotowaliśmy wzrost liczby imprez organizowanych w ramach EDD o 29%, zaangażowanych w organizację miejscowości o 30%, a co za tym idzie również większą frekwencje, która w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o 35%.  

     Ogólnopolska Gala podsumowująca tegoroczną, 23. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się 5 listopada br. w Opolu. Podczas Gali wręczono wyróżnienia organizatorom EDD oraz marszałkom województw w uznaniu za zaangażowanie w promocję EDD i wspieranie działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Rozdano również nagrody uczestnikom konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie kulturowym.

     23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa upłynęła pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Zwróciliśmy uwagę na potrzebę zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, przywołaliśmy pamięć o utraconych zabytkach, dziełach sztuki, ginących zawodach, a także o dziedzictwie emocjonalnie nam bliskim – starych fotografiach, pamiątkach rodzinnych, tradycjach.

     Europejskie Dni Dziedzictwa to kampania promująca dziedzictwo, do której Polska przyłączyła się 23 lata temu. Jej idea narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy  do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

     EDD to wyjątkowe święto zabytków, które obchodzimy każdego roku we wrześniu. Ma ono na celu nie tylko promocję dziedzictwa, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.

     Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.


     Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie http://edd.nid.pl   

     Dodatkowych informacji udziela:
     Wioletta Łabuda- Iwaniak, rzecznik prasowy NID wlabuda@nid.pl,
     22 826 02 39 wew. 139