DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Znamy laureatów konkursu Zabytek Zadbany!
     2013.04.18

     Znamy laureatów konkursu Zabytek Zadbany!

     Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2013” odbyło się w trakcie uroczystej gali podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Łowiczu, których organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz ze Starostwem Łowickim i Miastem Łowicz. Obchody odbyły się 18 kwietnia br. w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu.

     Laureaci konkursu, otrzymali nagrody z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Żuchowskiego oraz Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pani Pauliny Florjanowicz.

     W kategorii Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu tegoroczna nagroda trafiła do Państwa Joanny i Dariusza Kolbusz, właścicieli zabytkowego dworu w zespole dworsko-parkowym w Łękach Górnych (woj. podkarpackie). Jury konkursu doceniło kompleksowe prace konserwatorskie, poprzedzone starannym rozpoznaniem obiektu, przeprowadzone z zachowaniem autentyzmu substancji zabytkowej, a także pieczołowitą ekspozycję wartości zabytkowych oraz zachowanie historycznego charakteru wnętrza dworu.

       Leki_Gorne_fot_WUOZ_Przemysl.JPG
     Fot. Łęki Górne, zespół dworsko-parkowy

     Laureatem w kategorii Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu został zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie), należący do Miasta i Gminy Żmigród. Jury przyznało nagrodę za przykładnie przeprowadzoną trudną rewaloryzację zespołu, służącą utrwaleniu autentyzmu substancji zabytkowej i krajobrazu kulturowego, łączącą konserwację pojedynczego obiektu, konserwację trwałej ruiny oraz rewaloryzację założenia parkowego.

       Zmigrod_fot_NID_OT_Wroclaw.JPG
     Fot. Żmigród, zespół pałacowo-parkowy

     W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych nagrodę przyznano chasydzkiej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej (woj. małopolskie), w której obecnie znajduje się Ośrodek Spotkania Kultur. Budynek jest własnością Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska. Nagroda została przyznana za wzorowe prace konserwatorskie przeprowadzone w obiekcie w celach nadania mu nowej funkcji ważnej dla społeczności lokalnej oraz za wprowadzenie funkcji muzealnej z poszanowaniem otoczenia obiektu.

       Dabrowa_Tarnowska_fot_Osrodek_Spotkania_Kultur.jpg
     Fot. Dąbrowa Tarnowska, chasydzka synagoga

     Tegoroczna nagroda w kategorii specjalnej Architektura i konstrukcje drewniane została przyznana kościołowi filialnemu Świętej Anny w Brzezinach (woj. łódzkie), który jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach. Jury przyznało nagrodę za prace konserwatorskie przeprowadzone ze starannym rozpoznaniem obiektu i z zachowaniem w dużym stopniu autentyzmu substancji zabytkowej.

       Brzeziny_fot_NID_OT_Lodz.jpg
     Fot. Brzeziny, kościół filialny Świętej Anny

     W kolejnej kategorii specjalnej Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki zwycięzcą został zespół „Starej Przędzalni” w Żyrardowie (woj. mazowieckie). Nagrodę przyznano za szeroki zakres prac konserwatorskich, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych w zespole dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, przeprowadzonych z poszanowaniem autentyzmu i charakteru zabytków poprzemysłowych.

       Zyrardow_fot_Stara_Przedzalnia_SP_z_o_o.jpg
     Fot. Żyrardów, zespół „Starej Przędzalni”

     „Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a od 2011 roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. W 2013 roku do konkursu zgłoszono 65 zabytków z wszystkich województw. Wyróżnionych zostało 13 obiektów.

     Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

     Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę „substancji zabytkowej” podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

     Relację z uroczystej gali można obejrzeć na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa www.nid.pl.

     Więcej informacji:

     Wioletta Łabuda – Iwaniak
     Rzecznik Prasowy / Biuro Informacji
     Narodowy Instytut Dziedzictwa
     ul. Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa
     Tel. + 48 22 826 02 39 wew. 139; +48 509 202 012
     e-mail: media@nid.pl
     www.zabytek.pl