DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

      DLA SPECJALISTÓW

      Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

        << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

          DZIEDZICTWO
          KULTUROWE W REGIONACH

          mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
           
           
           
          II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Zabytkomania” rozstrzygnięta!
          2016.12.09

          II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Zabytkomania” rozstrzygnięta!

          Znamy już laureatów i wyróżnionych w II edycji konkursu filmowego „Zabytkomania”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 8 grudnia br. w warszawskim Kinie Kultura. Konkurs zorganizował Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

          W I grupie wiekowej (13-18 lat) – w kategorii reportaż lub dokument na temat Pomników Historii:
          I miejsce - zajęła grupa Pani Ewy Paszek z Zabrza w składzie: Krystian Kowalski, Natalia Szmieszek, Jakub Kunicki, Martyna Kamińska za film „Haltszytela na Nikiszu”
          https://www.youtube.com/watch?v=gs5aPXzzrjI
          II miejsce zajął Dominik Księżyk z Katowic za film „Nikiszowiec”
          https://youtu.be/T6PlYNXAnrg
          Wyróżnienie przyznano grupie Pani Magdaleny Łuki z Rzeszowa w składzie: Kamil Lubas, Kinga Przybyło za film „Najpiękniejsza rezydencja XVIII wiecznej Polski”
          https://www.youtube.com/watch?v=WahVEnClPgA

          W I grupie wiekowej (13-18 lat) – w kategorii film animowany promujący lokalne tradycje, zwyczaje i obyczaje:
          I miejsce zajęła grupa Pana Adama Ciupaka z Rudy Śląskiej w składzie Daniel Jamrosy, Angelika Kusy, Wiktoria Szołtysik za film „Górniczy ancug”
          www.youtube.com/watch?v=VsD_V63d53c
          II miejsce zajęła grupa Pani Jolanty Sierpińskiej ze Szczecinka w składzie: Antoni Małecki, Anna Bloem, Anna Zabrocka, Julia Zabrocka za film „Historia księżnej Jadwigi”
          https://www.youtube.com/watch?v=PF7vs7IBHv8
          Wyróżnienie przyznano Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Szczecinku za film „Karaluchy”
          https://www.youtube.com/watch?v=PNlx2Nph9VQ
          oraz „Między dniem a nocą”
          https://www.youtube.com/watch?v=bzpQLw5ve2U

          W II grupie wiekowej (powyżej 18 lat) – w kategorii Reportaż lub dokument na temat Pomników Historii:
          I miejsce zajęli Aleksandra Przytuła i Maksymilian Kucharski z Warszawy za film „Drugie imię”
          https://www.youtube.com/watch?v=ew8k5_yRvMo&feature=youtu.be
          II miejsce zajęli Mikołaj Pazio, Marcin Kopeć, Filip Drożdż za film „100 m od Zamku”
          https://vimeo.com/172973404
          III miejsce zajęli Przemysław Wawrzyniak, Dominik May z Leszna za film „Bohoniki i Kruszyniany
          https://www.youtube.com/watch?v=HDxjAnLFPTs

          W II grupie wiekowej (powyżej 18 lat) – w kategorii film animowany promujący lokalne tradycje, zwyczaje i obyczaje:
          I miejsce zajęli Paweł Henrykowski i Wojciech Henrykowski z Makowa Mazowieckiego za film „Jezus z Marszałkowskiej”
          https://www.youtube.com/watch?v=bZqG0mfC7os
          II miejsce zajęła Anna Narel z Dąbrowy Białostockiej za film „Tradycje, zwyczaje, obyczaje”
          https://vimeo.com/172810756
          Wyróżnienie otrzymali Marta Wieczorek, Jędrzej Derouiche z Kędzierzyna-Koźla za film „Baszta Montambelarta”
          https://www.youtube.com/watch?v=vT0vGkP11qA&feature=youtu.be

          W II grupie wiekowej (powyżej 18 lat) – w kategorii spot promujący Europejskie Dni Dziedzictwa:
          Wyróżnienie otrzymali Grzegorz Maj i Joanna Dąbrowska z Wrocławia za film „Zabytki do odkrycia”
          https://www.youtube.com/watch?v=ZodWkkMEBSg&feature=youtu.be

          Prace konkursowe oceniło jury w składzie:
           - Beata Bauer – kierownik Działu Kształcenia i Wydawnictw Narodowego Instytutu Dziedzictwa
          - Marcin Bortkiewicz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg, aktor.
          - Kinga Gałuszka – przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
          - Beata Kot – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków
          - Marta Pajek – reżyserka filmów animowanych, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych
          - Katarzyna Szczuka-Niezabitowska - dziennikarka TVP Kultura, reporterka i wydawca, edukatorka.
          - Wojciech Saramonowicz – scenarzysta, dziennikarz, operator.

          Wiosną 2016 roku w pięciu miastach w Polsce odbyły się także warsztaty filmowe przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Studio Filmoteki Szkolnej. Warsztaty adresowane były do uczniów szkół gimnazjalnych oraz liceum i miały zachęcić do udziału w konkursie „Zabytkomania”. Warsztaty zakończyły się plebiscytem na najpopularniejszy film zrealizowany podczas warsztatów. Zwycięzcą plebiscytu został zespół pod opieką p. Jolanty Galewskiej z gimnazjum nr 1 w Piasecznie.
          https://www.youtube.com/watch?v=1IVBx45p8_g

          „Zabytkomania” to konkurs filmowy skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów oraz absolwentów szkół filmowych, którego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe.

          Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, zwiększenie ich wiedzy o lokalnych zabytkach i historii, a także nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem kulturowym.

          Kolejna edycja konkursu „Zabytkomania” odbędzie się w przyszłym roku.