DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Zmarł prof. zw. dr hab. Ryszard Brykowski
     2017.08.08

     Zmarł prof. zw. dr hab. Ryszard Brykowski

     Szanowni Państwo,

     Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. zw. dr hab. Ryszarda Brykowskiego.

     Prof. Ryszard Brykowski był w latach 1957-2002 związany z w Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełnił m.in. funkcje Kierownika Zespołu Architektury Drewnianej w Polsce oraz Kierownika Ośrodka ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego poza Granicami Kraju. Zainicjował wydawanie Inwentarza Drewnianej Architektury Sakralnej w Polsce, był też członkiem Zespołu Redaktorów Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce.

     Prof. Ryszard Brykowski był specjalistą w zakresie badań nad drewnianą architekturą sakralną i dziejami architektury polskiej w Rzeczypospolitej oraz konserwacji zabytków. W jego bogatym dorobku naukowym znalazło się ok. 350 publikacji, w tym 11 książek (4 jako współautor), a także ok. 120 opracowań naukowo-badawczych. Był promotorem licznych prac doktorskich i opiniodawcą prac doktorskich, habilitacyjnych i awansów profesorskich.

     Przez wiele lat prof. Ryszard Brykowski prowadził aktywną działalność naukowo-społeczną jako członek m.in. Społecznego Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Mauzoleum Fredrów w Rudkach, Rady przy Pełnomocniku Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą oraz  Rady Naukowej specjalności Konserwacji Drewna Zabytkowego w SGGW.

     Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na rzecz Polaków poza Krajem, Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim OOP.

     Prof. Ryszard Brykowski był wybitnym naukowcem, doświadczonym dydaktykiem, a także pasjonatem dziedzictwa i historii sztuki. Pozostawił po sobie wspaniałą spuściznę naukowo-badawczą, która będzie służyć wielu  kolejnym pokoleniom.

     Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 10 sierpnia 2017 roku o godzinie 12.15 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

     Jego odejście jest dla nas niepowetowaną stratą.

     Dyrektor i Pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa