DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     „Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych – lokalna tradycja w działaniu”
     2019.06.17

     „Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych – lokalna tradycja w działaniu”

     Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronatem honorowym „Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych – lokalna tradycja w działaniu” – dwuletni projekt badawczo-animacyjny, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej (woj. małopolskie).

     Projekt składa się z wielu konsekwentnie ze sobą połączonych elementów i działań. Są to m.in. obozy etnograficzne, warsztaty, inwentaryzacje, wystawa, film, książka, interaktywna strona internetowa, jarmark, konferencje i wystąpienia. To projekt wielowymiarowy i przede wszystkim otwarty. Ukierunkowany jest na wypełnienie luk w zakresie inwentaryzacji, dokumentacji, ochrony, interpretacji i popularyzacji jednego, wybranego – przez samych mieszkańców – aspektu różnorodnego dziedzictwa kulturowego pogranicznej gminy Wiśniowa (dzisiejszy powiat myślenicki, województwo małopolskie): tradycyjnych profesji/zawodów/umiejętności.

     Głównym celem projektu jest zbadanie współczesnych znaczeń, funkcji i przemian, jakie zaszły w rzemiośle, rękodziele, lokalnym wytwórstwie, przetwórstwie oraz wszelkiej twórczości i produkcji gminnej. 

     Innym elementem projektu jest próba zbadania, jak w pamięci lokalnej społeczności funkcjonują tytułowe jarmarki, które (według ksiąg parafialnych) odbywały się na tych terenach od około XVII wieku, oraz jaki mają one związek z tradycyjnymi profesjami i umiejętnościami wytwórczymi współcześnie.

     Materiał multimedialny, który zostanie zgromadzony w ramach projektu, zostanie upowszechniony w różnych formach, tak aby dotrzeć do możliwie najszerszej grupy odbiorców:
     •    ilustrowanej monografii “HANDMADE IN WIŚNIOWA/WIŚNIOWSKO RYNCNO ROBOTA” (forma drukowana i elektroniczna), 
     •    internetowej interaktywnej mapy tradycyjnych profesji/zawodów: rzemiosł, rękodzieła, lokalnej wytwórczości, produkcji i ich twórców,
     •    wystawy plenerowej “WIŚNIOWSKIE DZIEDZICTWO W DAWNYM OBIEKTYWIE” prezentującej stare fotografie stanowiące własność mieszkańców,
     •    tematycznych filmów “HANDMADE IN WIŚNIOWA” stworzonych przez absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych,
     •    multimedialnego, wirtualnego i „tradycyjnego” (w postaci kart inwentarzowych) katalogu gorsetów z terenu gminy (będących własnością  mieszkańców i lokalnych instytucji),
     •    tematycznych konferencji/debat oraz animacyjnych spotkań praktyków i teoretyków,
     •    tematycznych widowisk współtworzonych przez różne pokolenia mieszkańców działających w lokalnym ruchu artystycznym, folklorystycznym,
     •    jarmarku wieńczącego projekt, który odbędzie się 6 lipca.

     Szczegółowy opis projektu: http://wisniowskijarmark.gokis-wisniowa.pl/o-projekcie/