DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     „Niepodległa” dla podróżnych - wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii”
     2019.10.09

     „Niepodległa” dla podróżnych - wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii”

     Miliony pasażerów z kraju i z zagranicy podróżujących przez warszawskie Lotnisko Chopina dowie się o najpiękniejszych polskich zabytkach, dzięki wystawie zorganizowanej przez Biuro Programu "Niepodległa". Wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA, Polska i jej Pomniki Historii są promowane w niespotykany dotąd sposób.

     Pomniki historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Dzięki wystawie „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii”, przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Partnerami, o tych wyjątkowych skarbach naszej historii i kultury dowiedzą się miliony pasażerów korzystających z warszawskiego Lotniska Chopina.

     - W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Kowalski.

     - Ustanawiane przez Prezydenta RP na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pomniki Historii stanowią kanon zabytków nieruchomych, będących świadectwem i symbolem najważniejszych dla zrozumienia naszej historii wydarzeń i idei – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Ta bezcenna spuścizna po naszych przodkach oznacza dla nas, obecnie żyjących historyków, konserwatorów i wszystkich świadomych obywateli, niezwykle istotne zobowiązanie. Mamy obowiązek, by ten dorobek poznawać, pielęgnować i zachować dla kolejnych pokoleń – podkreśla dyrektor NID.

     Dzisiaj otwierana wystawa jest drugą odsłoną wizualnej opowieści o skarbach kultury polskiej, prezentowanej w największym polskim porcie lotniczym, obsługującym rocznie około 18 milionów pasażerów. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii, opatrzone eksperckim komentarzem, towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot.

     Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokaże 53 pomniki historii, a w marcu przyszłego roku pokażemy pozostałe 52 pomniki.

     Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN SA, który realizując misję społecznej odpowiedzialności biznesu promuje nowoczesny patriotyzm.