DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Patronat NID: „Archeologia od kuchni”
     2020.06.09

     Patronat NID: „Archeologia od kuchni”

     Muzeum Archeologii w Gdańsku w ramach Europejskich Dni Archeologii zaprasza 19 czerwca o godz. 12.00 na transmisję on-line na żywo pt. „Archeologia od kuchni”. W programie: zwiedzanie nowoczesnego studia fotograficznego, pracowni konserwacji, wizyta w magazynie oraz spotkanie z antropologiem.

     Idea Dni Archeologii narodziła się we Francji, gdzie od 2010 r. organizowane są Narodowe Dni Archeologii. W 2019 r. wydarzenie to zostało zaadaptowane przez inne kraje i odbyło się w 17 państwach europejskich. W związku z rosnącą popularnością i powszechnym pozytywnym odbiorem tego wydarzenia, począwszy od 2020 r. na Starym Kontynencie podczas jednego czerwcowego weekendu będą odbywały się Europejskie Dni Archeologii (#JEArcheo).

     Celem imprezy jest zapoznanie społeczeństw ze skarbami dziedzictwa narodowego i tajemnicami zawodu archeologa. Operatorzy wykopalisk, organizacje badawcze, uniwersytety, muzea, laboratoria, stowarzyszenia, archiwa i władze lokalne dokładają starań, aby przybliżyć archeologię i jej zdobycze jak najszerszemu gronu odbiorców. Przygotowują m.in. rekonstrukcje 3D, prezentacje, gry i animacje; organizują warsztaty, wykłady, wystawy i wycieczki oraz podejmują wiele innych działań służących popularyzacji tej dziedziny wiedzy.

     W tym roku Europejskie Dni Archeologii będziemy obchodzili 19-21 czerwca, jednak będą one miały inną formę niż dotychczas. Większość wydarzeń odbędzie się on-line lub z ograniczonym dostępem publiczności. W związku z tym Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało transmisję on-line na żywo, podczas której za pośrednictwem kamery wejdziemy  do pracowni przy ul. Rycerskiej 9. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, co dzieje się za drzwiami, które na co dzień są otwarte tylko dla pracowników Muzeum. Uczestnicy tej wyprawy będą mieli zatem niepowtarzalną okazję, by odkryć i poznać tajemnice archeologów.

     Strona wydarzenia: https://archeologia.pl/aktualnosci-strona-glowna-muzeum/1048-europejskie-dni-archeologii-2020

     19 czerwca 2020 r., w godzinach 12:00 – 14:00

     Transmisja wideo na żywo (nagrania będą również dostępne po zakończeniu transmisji):
     Atrakcyjność przekazu zapewnią:
     • trzy kamery, dynamiczne przejścia i wszystko w jakości Full HD,
     • profesjonalne prowadzenie – program poprowadzi Tomasz Galiński, dziennikarz Radia Gdańsk.
     W programie:

     Pracownia Digitalizacji | Zobacz nowoczesne studio fotograficzne, gdzie wykonuje się zdjęcia zabytków w technologii 360°.

     Pracownia Konserwacji | Widziałeś(-aś) kiedyś przedmiot, który leżał w ziemi przez kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat? Czy wiesz, co trzeba z nim zrobić, żeby przetrwał i żebyśmy mogli oglądać go na wystawie w muzeum?

     Magazyn Działu Wczesnej Epoki Żelaza | Odkryj najbardziej oryginalne i tajemnicze zabytki: urny twarzowe wydobyte z prastarych cmentarzysk na Pomorzu. Przekonaj się, że taki zabytek można skopiować, używając skanera i drukarki 3D.

     Gabinet antropologii | Czy kości mogą mówić? Antropolog z Muzeum twierdzi, że tak. Będziesz zaskoczony(-a), ile można dowiedzieć się o człowieku, badając jego szczątki…