DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     "Jabłoniowy zawrót głowy", czyli zapraszamy do Parku Mużakowskiego!
     2020.09.17

     "Jabłoniowy zawrót głowy", czyli zapraszamy do Parku Mużakowskiego!

     W sobotę 26 września zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego, gdzie już po raz siódmy odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”.

     Impreza nawiązuje do tradycji tego miejsca, pełniącego od początku istnienia parku funkcję zaplecza ogrodniczego. Na jego potrzeby w szkółce uprawiano młode rośliny, gromadzono je, rozmnażano i przechowywano, przygotowując do wysadzenia na docelowe miejsca.  W II połowie XIX wieku szkółka mużakowska uzyskała cenioną i rozpoznawalną markę, stając się z czasem znaczącym źródłem dochodów. Dzisiaj miejsce to kojarzy się przede wszystkim ze starym sadem, założonym z początkiem XX wieku, gdy uprawy zdominowały rośliny użytkowe.  Zachowane drzewa owocowe rosnące na prawie całym terenie, reprezentujące liczne odmiany, w części rzadko spotykane we współczesnych sadach przydomowych, stanowią kolekcję interesującą nie tylko dla znawców. W ostatnich latach kolekcja została wzbogacona o ponad 250 młodych drzew owocowych.

     W czasie nadchodzącej edycji „Jabłoniowego zawrotu głowy” w godz. 11.00-18.00 swoją ofertę zaprezentują firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu. Na uwagę zasługuje przygotowana przez nich oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych. Kupić będzie można również rośliny ozdobne do ogrodu. Zainteresowani poradami ogrodniczymi będą mogli zwrócić się z pytaniami do specjalistów i na terenie Szkółki udać się na spacer edukacyjny pn. „Drzewa owocowe w krajobrazie – ochrona starych odmian drzew owocowych”.

     Przygotowano również bogatą ofertę sprzedaży produktów roślinnych, wyrobów rękodzieła, domowych przetworów, miodów, a także regionalnych serów i wędlin. Oczywiście nie zabraknie przepysznych ciast, lodów i aromatycznej kawy. Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach ruchowych i artystycznych, podczas których własnoręcznie wykonają naturalne kompozycje jesienne i ozdoby z dyni. Każdy uczestnik będzie miał możliwość samodzielnie skomponować i wykonać świeży sok z owoców zebranych na terenie mużakowskich sadów. Zapraszamy również na miodowe warsztaty i stoisko edukacyjne Lasów Państwowych.

     Zapraszamy wszystkich szukających odpoczynku w jesiennym słońcu przy nastrojowej muzyce, którą zapewnią występy zespołów Vergißmeinnicht i Póki co.

     Organizatorem „Jabłoniowego zawrotu głowy” jest Narodowy Instytut Dziedzictwa Specjalistyczna Pracownia Terenowa „Park Mużakowski” w Łęknicy.