DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     O lokalnym dziedzictwie kulturowym dowiesz się z sieci
     2021.03.11

     O lokalnym dziedzictwie kulturowym dowiesz się z sieci
     O lokalnym dziedzictwie kulturowym dowiesz się z sieci


     Narodowy Instytut Dziedzictwa podsumował 5. edycję programu dotacyjnego „Wspólnie dla Dziedzictwa” angażującego lokalną społeczność i organizacje pozarządowe w ochronę i opiekę nad dziedzictwem kulturowym. W 2020 roku padł rekord – w naborze wzięło udział aż 215 projektów! Dofinansowanie otrzymały 23 najciekawsze inicjatywy, z których efektów można korzystać online.

     W 2016 r. Narodowy Instytut dziedzictwa uruchomił program „Wspólnie dla dziedzictwa” z myślą o wsparciu i animowaniu społecznego zaangażowania w poznawanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz w system opieki nad zabytkami. Program jest unikatowy na skalę ogólnopolską, gdyż finansuje przedsięwzięcia realizowane przez organizacje pozarządowe na rzecz ochrony i opieki nad lokalnymi zabytkami, tradycjami i charakterystycznymi obrzędami kultywowanymi w małych społecznościach. Z roku na rok program zyskuje coraz większe zainteresowanie. Pomimo trwającej pandemii zeszłoroczna edycja była wyjątkowa, gdyż aż 215 inicjatyw ubiegało się o dofinansowanie NID – finalnie wsparcie otrzymały 23 projekty, których działania dotyczyły między innymi prac porządkowych i pomocniczych związanych z utrzymaniem zabytków, prac inwentaryzacyjnych i dokumentacyjnych oraz edukacyjnych i popularyzujących wiedzę na temat dziedzictwa.

     Trwająca pandemia stworzyła naturalną potrzebę przeniesienia wielu działań do sieci i otworzyła uczestników programu na nowe formy. Efekty wielu projektów możemy podziwiać w wersji online, dzięki czemu są teraz dostępne dla szerszego grona odbiorców. Dotacje NID zostały przyznane m.in. Stowarzyszeniu Nowa Kultura i Edukacja na organizację Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim, który odbywał się w formie stacjonarnej (z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego) oraz w formie transmisji online. W ramach festiwalu powstały filmy i podcasty o kulturze żydowskiej – wszystko dostępne w Internecie. Z kolei Fundacja Kulturolubni otrzymała dotację na projekt poświęcony historii Ziemi Polkowickiej (województwo dolnośląskie). W ramach inicjatywy zorganizowano konkurs literacki i warsztaty ilustracji, stworzono specjalny serwis internetowy www.zziemipolkowickiej.pl z audiobookami na temat lokalnych baśni i legend. Podobny pomysł na dostępność w sieci miała grupa młodzieży działająca pod nazwą „Detektywi przeszłości” – na stworzonej na ten cel stronie www.zabytkiklodzkichwsi.pl przybliża „skarby” wielokulturowego dziedzictwa pięciu znajdujących się w odległości zaledwie 15 km od Kłodzka wsi, które są pomijane przez turystów, nieświadomych ich walorów kulturowych.

     Uczestnictwo w projekcie to nie tylko pretekst, aby zadbać o zabytki – tak naprawdę najważniejszy jest tu wymiar społeczny: aktywizacja uczestników i zaangażowanie ich w ważne sprawy, stworzenie między wolontariuszami poczucia wspólnoty i odpowiedzialności. W tym aspekcie ważna jest również integracja pokoleń – świetnie sprawdza się to w małych miejscowościach, gdzie do udziału w projektach zgłaszają się często całe rodziny: dzieci, rodzicie, dziadkowie. Aktywizacja i włączenie się społeczności lokalnej wpływa bowiem na wzmocnienie tożsamości regionalnej i rozwój działań na rzecz uatrakcyjnienia turystycznego i gospodarczego danego regionu.

     Program „Wspólnie dla dziedzictwa” jest również niezwykle cenny pod kątem uświadamiania młodych pokoleń odnośnie konieczności dbania o dziedzictwo. Wiele inicjatyw skierowana jest do dzieci, młodzieży, studentów, dla których udział w projektach WDD jest okazją do odbycia praktyk z prawdziwego zdarzenia - poprzez pracę na miejscu przy obiektach zabytkowych, poznają ich historie, pozyskują nowe umiejętności, mogą w praktyce doświadczać, dotykać, dosłownie poczuć to dziedzictwo na własnej skórze – to buduje niesamowitego ducha, poczucie dumy i lokalnej tożsamości – dodaje Aleksandra Szczepańska, Pełnomocnik Dyrektora ds. koordynacji Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami 2019-2022, w ramach którego realizowany jest  program „Wspólnie dla Dziedzictwa”.

     Co więcej efekty realizowanych projektów są często adaptowane do innych celów. W ramach wielu projektów wolontariusze tworzą różnego rodzaju dokumentacje obiektów jak zdjęcia, filmy, rysunki, których wcześniej nie było, a które pokazują to, co obecnie się zachowało i w jakim jest stanie. Materiały te mogą być wykorzystane przez konserwatorów – to niezwykła wartość na przyszłość, gdyż stanowi praktyczny punkt wyjścia do kolejnych prac konserwatorskich.

     W Narodowym Instytucie Dziedzictwa trwają przygotowania do ogłoszenia kolejnej edycji konkursu. Planowany budżet programu „Wspólnie dla Dziedzictwa” w 2021 r. wyniesie co najmniej 1 mln zł.

     Więcej informacji na temat programu „Wspólnie dla Dziedzictwa” dostępnych jest na stronie: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Konkursy/WSPOLNIE-DLA-DZIEDZICTWA/index.php?sphrase_id=84005