DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Europejskie Dni Archeologii już w najbliższy weekend!
     2021.06.17

     Europejskie Dni Archeologii już w najbliższy weekend!

     Europejskie Dni Archeologii odbędą się w dniach 18-20 czerwca. Organizatorzy z całej Polski zapraszają na warsztaty, wykłady i wystawy poświęcone dziedzictwu archeologicznemu. W Polsce obchodom tego międzynarodowego święta patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.


     Europejskie Dni Archeologii (JEA) to wydarzenie organizowane od 2010 r. pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury i koordynowane przez Narodowy Instytut Profilaktycznych Badań Archeologicznych (INRAP). Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziedzictwa archeologicznego. Operatorzy wykopalisk i stanowisk archeologicznych, organizacje badawcze, uniwersytety, muzea, laboratoria, stowarzyszenia, archiwa i władze lokalne organizują z tej okazji aktywności w postaci m.in. wystaw, wycieczek czy też warsztatów poświęconych archeologii.

     W 2019 r. święto archeologii zostało rozszerzone na Europę: wzięło w nim udział 18 krajów, udostępniono 1160 obiektów, w tym 14 znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W edycji 2020 wzięło udział 28 krajów i blisko 500 organizatorów. Ze względu na pandemię COVID19, zeszłoroczna edycja wydarzenia odbyła się w formie wydarzeń cyfrowych i promowania zasobów online: spotkań na żywo z archeologami w sieciach społecznościowych, publikacji filmów, wirtualnych wycieczek po wystawach.
      
     Również organizatorzy z Polski biorą udział w Europejskich Dniach Archeologii. W tym roku oferta wydarzeń jest bogata i zróżnicowana – zarówno tych online, jak i stacjonarnych. Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat nad wydarzeniami.

     Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Archeologii 2021:

     Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi – zaprasza na lekcję on-line „Crime story? Archeologia w świetle zagadek przeszłości”, spacer edukacyjny po terenie Rezerwatu Przyrody Torfowisko Rąbień, rajd rowerowy po parku kulturowym Wietrzychowice, Sarnowo i Gaj.

     Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie – zaprasza do obejrzenia filmów „Na tropie archeologii” i „Skarby przeszłości ukryte w ziemi. Zagrożenia i dewastacja stanowisk archeologicznych”.

     Muzeum Narodowe w Kielcach – zaprasza na wystawę „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy”, do obejrzenia filmu „Gliniane naczynie wykonane techniką wałeczkową”, wysłuchania podcastu „Słów kilka o romańskiej Płycie orantów z Wiślicy”, do uczestnictwa w warsztatach „Spotkania z kaligrafią” oraz w wykładzie „Biżuteria to więcej niż tylko ozdoba – o precjozach z I-IV w. po Chr. na Krymie”.

     Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego – zaprasza na wirtualną wystawę w języku angielskim oraz warsztaty archeologiczne i wycieczkę po grodzisku na Bródnie Starym.

     Muzeum Okręgowe w Suwałkach – zaprasza na warsztaty na świeżym powietrzu „Zostań archeologiem! Archeologiczne badania wykopaliskowe”.

     Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie – zaprasza na warsztaty edukacyjne, wernisaż i oprowadzanie kuratorskiej po wystawie „Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej”, piknik archeologiczny oraz warsztaty rodzinne „Archeobranie”.

     Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie – zaprasza do odwiedzenia wystawy „POBITE GARY” oraz wystaw on-line „Archeologia w 3D” i „Korowód Przedmiotów”.

     Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – zaprasza na wydarzenie „Muzeum od kulis – o konserwacji i rekonstrukcji zabytków drewnianych”.

     Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza – zaprasza do obejrzeniu filmu „Report from the excavations in the Former Augustinian Monastery in Żagań”.

     Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – zaprasza do obejrzenia filmów ze spotkań „Zabytki epoki kamienia”, „Przęśliki – mała rzecz, wielka rewolucja”, „Brąz, tylko brąz”, „Malbork-Wielbark, Wiedźmin z Gockiego cmentarzyska” oraz „Szczęście szczęśliwego archeologa – czyli, jak Wandalowie z Afryki przybyli do Lublina”.

     Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – zaprasza na wystawę „Owieczki gm. Łubowo. Krajobraz archeologiczny”, spotkanie online „Archeologia – od gabinetów osobliwości po prawdziwą naukę” oraz do obejrzenia filmów nt. badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Ponadto, Muzeum przygotowało „Archeozagadki”, czyli karty z zagadkami archeologicznymi dla dzieci.

     Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie – zaprasza na „Grzybowską Akademię Małego Archeologa” – uczestnicy wezmą udział w zaaranżowanych wykopaliskach, będą mogli sami odkryć zabytki i udokumentować swoją pracę. Przewidziano również możliwość obejrzenia prawdziwego wykopu.

     Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN – zaprasza na warsztaty i wykłady w języku angielskim – tematy zajęć to m.in. egipskie hieroglify, muzyka starożytnego Egiptu oraz relikwie buddyjskie.

     Instytut Archeologii i Etnologii PAN – zaprasza na Europejskie Dni Archeologii w Chodliku, czyli wystawę, piknik, noc świętojańską nad Chodelką oraz zwiedzanie grodziska w Chodliku.

     Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim – zaprasza na prezentację i wykład nt. rzymskich monet.

     Szczegóły wydarzeń inicjowanych w Polsce w ramach Europejskich Dni Archeologii dostępne są pod linkiem: https://bit.ly/3z8Phcb

     Zapraszamy do brania udziału w wydarzeniu: https://bit.ly/3giLTTL