DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Gdańsk - miasto wolności i pamięci

     Gdańsk - miasto wolności i pamięci

     Gdańsk zawdzięcza swe powstanie i ponad 1000-letni rozwój harmonijnej współpracy ludzi różnych narodowości, religii, kultur i profesji. O jego wyjątkowości zadecydowały czasy nowożytne oraz położenie na styku dwóch wielkich światów i kultur – Europy Zachodniej i Środkowowschodniej. Rozkwit miasta zapewnił bezprecedensowy w skali europejskiej przywilej króla polskiego nadany w 1457 r., gwarantujący faktyczną wolność od wpływów politycznych, ekonomicznych i religijnych, który zapewnił miastu bezpieczeństwo oraz stworzył podwaliny wielonarodowej republiki miejskiej. Dar wolności Gdańsk potrafił znakomicie wykorzystać w otwartości na nowe idee w sztuce i religii, czy architekturze – w przesłaniu artystycznym gmachów publicznych. W XVI-XVII w. był to najważniejszy port tej części świata. Umiłowanie do wolności jest osią gdańskiej historii i teraźniejszości.

     Na proponowany wpis składają się trzy komponenty:
     • Zespół historycznych budowli na Głównym Mieście, który cechuje najwyższy poziom różnorodnej stylowo sztuki architektonicznej. Każdy z proponowanych do wpisu obiektów reprezentuje inny zakres miejskich praw i wolności, razem prezentując pełny, wzorcowy program ideowy republiki miejskiej czasów nowożytnych.
     • Westerplatte – miejsce pamięci, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Pole bitwy, na którym niewielki oddział polskich żołnierzy stawiał opór przeważającym siłom nazistowskiej III Rzeszy. Strzały oddane w tym miejscu z pancerniaka „Schleswig-Holstein” w dniu 1 września 1939 r. zapoczątkowały najkrwawszy konflikt w dziejach świata. Walka 200 żołnierzy, którzy przez 7 dni bronili dostępu do portu gdańskiego stał się przykładem i zachętą pokoleń Polaków walczących o wolną i sprawiedliwą ojczyznę.
     • Fragment Stoczni Gdańskiej z Pomnikiem Poległych Stoczniowców – miejsce pamięci związane z powstaniem w latach 80. XX w. „Solidarności”, pierwszego w państwach komunistycznych masowego ruchu opozycyjnego. W Sali BHP Stoczni Gdańskiej znajdowało się centrum walki społeczeństwa polskiego o wolność. Przywódcą „Solidarności” został Lech Wałęsa, późniejszy laureat nagrody Nobla.