DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Hala Stulecia we Wrocławiu
     2013.04.03

     Hala Stulecia we Wrocławiu

     Hala Stulecia uznawana jest za pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Jest przykładem twórczego i innowacyjnego rozwoju technik budowlanych z wykorzystaniem żelbetu.

     Hala wraz z towarzyszącymi budowlami została wzniesiona w latach 1911-1913 na południowym obrzeżu Parku Szczytnickiego we Wrocławiu. Była jednym z elementów wystawy zorganizowanej z okazji setnej rocznicy zwycięstwa wojsk sprzymierzonej Europy nad Napoleonem. Na wystawie zaprezentowano możliwości gospodarcze, techniczne i artystyczne Wrocławia i Śląska. Część ekspozycji zajmowała wystawa sztuki ogrodowej, której główną atrakcją był ogród japoński, założony przez entuzjastę orientu – hrabiego Fritza von Hochberga przy udziale ogrodnika z Japonii – Mankichi Arai. Kompleks wystawowy należał wtedy do największych założeń ekspozycyjnych, a trwale urządzone tereny wykorzystywano później do prezentacji ważnych przedsięwzięć gospodarczych i artystycznych.

     Hala Stulecia, wzniesiona według projektu Maksa Berga, naczelnego architekta Wrocławia, przy udziale Hansa Poelziga, połączyła walory funkcjonalne z treściami symbolicznymi. Za jej pierwowzór ideowy uznawany jest kościół Hagia Sophia w Konstantynopolu.

     Budowa hali była wielkim przedsięwzięciem technologicznym, przykładem najwyższej sprawności inżynierskiej i organizacyjnej. Zastosowano śmiałe rozwiązania konstrukcyjne, jako materiału budowlanego użyto surowego betonu kształtowanego w efektowne i skomplikowane formy, co było nowatorskim rozwiązaniem. Hala Stulecia należy do największych żelbetowych budowli publicznych na świecie (oś budowli wynosi 152 m, średnica kopuły – 65 m, całkowita wysokość – 42 m), a równocześnie jej ogromna bryła zadziwia lekkością i harmonią swobodnie kształtowanej przestrzeni.

     W otoczeniu Hali, starannie zakomponowanym przez Hansa Poelziga wzniesiono także Pawilon Czterech Kopuł oraz Pergolę otaczającą sztuczny staw. Z pierwotnego założenia ogrodu japońskiego zachował się układ ścieżek, kształt stawu, pagórkowate ukształtowanie terenu wraz ciekami wodnymi w południowej części terenu oraz część drzewostanu. Elementy te stały się podstawą prac rewaloryzacyjnych przeprowadzonych w ostatnich latach XX wieku pod kierunkiem japońskich ogrodników. Ogród jest jedynym tego typu i wielkości obiektem w Polsce.

     Wpis na podstawie kryterium I, II, IV.

     Pliki do pobrania:
     mapa.pdf
     decyzja o wpisie na Listę światowego dziedzictwa.pdf
     retrospektywne orzeczenie wyjątkowej uniwersalnej wartości- wersja angielska.pdf
     retrospektywne orzeczenie wyjątkowej uniwersalnej wartości - wersja polska.pdf