DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Olesno – kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny
     2018.12.10

     Olesno – kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny

     "Olesno – kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny" został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 10 grudnia 2018 roku.

     Do pobrania: rozporządzenie.pdf

     Kościół odpustowy pw. św. Anny w Oleśnie należy do najważniejszych i najstarszych ośrodków kultu św. Anny, otaczanej na Śląsku szczególną czcią. Składa się z korpusu gotyckiego kościoła, datowanego na 1518 r. oraz dobudowanej do niego w latach 1669-70 barokowej kaplicy. Oba człony zbudowane w konstrukcji zrębowej zachowały do dzisiaj pierwotną formę i układ.

     Zabytek jest jedną z najoryginalniejszych drewnianych budowli sakralnych w Polsce. Barokowa kaplica nie znajduje analogii pośród innych drewnianych realizacji architektonicznych. Jej unikatowy w skali kraju plan, interpretowany jako pięciopłatkowa róża, oparty został na symbolice chrześcijańskiej (forma monstrancji) i dawnej nazwie miejscowości - „Rosenberg”. Ten najcenniejszy zabytek architektury drewnianej na Śląsku określany jest  przez miejscową ludność „różą zaklętą w drewnie”.

     Barokowa kaplica jest świadectwem niezwykłego kunsztu snycerskiego oraz  wyjątkowych umiejętności ciesielskich jej twórcy - Marcina Snopka. Świadczą o tym m.in. słupy podtrzymujące empory o ekspresyjnych, skręconych trzonach, zdobionych cokołach i kapitelach, okna w kształcie kwadratu wpisanego w czworoliść oraz misternie  wycięte listwy. Kaplica założona została na planie gwiazdy utworzonej z sześcioboku i wychodzących z niego ramion. Pięć z nich, zamkniętych dwubocznie mieści w sobie kaplice, szóste jest łącznikiem prowadzącym do nawy kościoła gotyckiego.   

     Sanktuarium pw. św. Anny, jak wiele innych świątyń odpustowych zbudowanych po soborze trydenckim, realizowało nowe treści programowe, dużo bogatsze od stosowanych w kościołach parafialnych. Widoczne jest to w teatralności programu architektonicznego, jak zastosowanie empory wokół centralnej części świątyni i zwiększenie liczby kaplic. Przystosowane do nowych potrzeb wnętrze, mogło przyjąć dużą liczbę wiernych, a mnogość ołtarzy pozwalała na składanie wotów dziękczynnych.

     Zabytek cechują również niezwykle bogate treści niematerialne, jako sanktuarium ku czci św. Anny, ale także liczne legendy, którymi obiekt obrósł przez wieki. Miejsce wzniesienia świątyni związane jest z kultem tej świętej od wielu wieków. W prezbiterium gotyckiego kościoła znajduje się pień „cudownej sosny”, która według tradycji stała się za wstawiennictwem św. Anny schronieniem dla dziewczyny uciekającej przed zbójcami. W miejscu cudownego ocalenia rodzina dziewczyny ufundowała drewnianą rzeźbę św. Anny Samotrzeć, która w niedługim czasie stała się celem pielgrzymek. Obecnie kościół jest jednym z najważniejszych kościołów odpustowych w Diecezji Opolskiej, znaczącym nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale także pielgrzymów ze Śląska, Polski, Niemiec i Czech.