DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Oblęgorek – pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową
     2018.12.10

     Oblęgorek – pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową

     "Oblęgorek – pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową" został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 10 grudnia 2018 roku.

     Do pobrania: rozporządzenie.pdf

     Wartość zabytku
     Zespół pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku ma szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, jako dar narodu polskiego dla swojego wybitnego przedstawiciela – pisarza, późniejszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Wyróżnienie (jedno z trzech, uhonorowani w ten sposób zostali również Józef Ignacy Kraszewski i Maria Konopnicka) było świadectwem uznania dla twórcy, którego dzieła dodawały rodakom sił w czasie niewoli oraz przyczyniały się do podtrzymywania świadomości narodowej i umacniania więzi z podzieloną między zaborców ojczyzną.
     Założenie cechuje duży stopień autentyzmu. Składa się ono z eklektycznej rezydencji o willowej architekturze, parku oraz okazałej czterorzędowej alei obsadzonej lipami, które były jednym z darów z okazji jubileuszu twórczości Sienkiewicza. We wnętrzach pałacyku zgromadzone są liczne pamiątki po pisarzu i jego rodzinie, m.in. meble, portrety pędzla Jacka Malczewskiego i Kazimierza Pochwalskiego, książki, dary, albumy i adresy jubileuszowe.

     Historia
     W 1900 r. komitet obchodów jubileuszowych 25-lecia pracy pisarskiej Henryka Sienkiewicza zakupił majątek ziemski w Oblęgorku i przekazał go w darze pisarzowi. Pałacyk został wybudowany w latach 1900-1902, według projektu architekta Hugona Kudery. W nową rezydencję wkomponowano pochodzące z drugiej połowy XIX w., nieznacznie przebudowane, budynki poprzednich właścicieli Oblęgorka: dwór Tarłów oraz dostawioną do niego willę Halików. Równolegle, częściowo pod kierunkiem Franciszka Szaniora, trwały prace nad porządkowaniem parku krajobrazowego, założonego wokół rezydencji w drugiej połowie XIX w.
     Sienkiewicz wprowadził się do pałacyku w 1902 r. i przebywał w nim z rodziną głównie w miesiącach letnich. Opuścił Oblęgorek ostatecznie w sierpniu 1914 r. powierzając opiekę nad domem gospodyni. Zabezpieczyła ona wyposażenie oraz część rzeczy i pamiątek rodzinnych na czas wojny, dzięki czemu spadkobiercy pisarza mogli ponownie urządzić tu swój dom (Sienkiewicz zmarł w 1916 r. w Szwajcarii, gdzie wyjechał po wybuchu I wojny światowej). W czasie II wojny światowej zamieszkujący w pałacyku syn pisarza i jego żona byli aresztowani (Henryk Józef dwukrotnie) za ukrywanie partyzantów z grupy Wilka. Na początku 1945 r. w pałacyku kwaterowali żołnierze Armii Czerwonej, a Sienkiewiczowie zamieszkali w „rządcówce”. Kiedy w marcu tego roku majątek objęła reforma rolna, rodzinie Sienkiewiczów przyznano jedynie część ziemi; zdewastowany pałacyk odzyskali w 1949 r.
     W 1956 r. dzieci pisarza – Henryk Józef i Maria, przekazały rezydencję oraz park na cele muzealne. Po niezbędnym remoncie, w 1958 r. zostało tu otwarte Muzeum Henryka Sienkiewicza. Odzyskane oraz zakupione wyposażenie i pamiątki pozwoliły początkowo na działalność tylko w części parteru, ale sukcesywnie powiększano ekspozycję. W 1976 r. muzeum zostało oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

     Opis
     Park z pałacykiem położony jest na południowym stoku Góry Baraniej, wśród łąk, pól i zabudowy zagrodowej wsi Oblęgorek w powiecie kieleckim. Zespół zajmuje około dwuhektarowy teren w północnej części wsi, a z drogą lokalną połączony jest kilkusetmetrową aleją dojazdową.
     Czterorzędowa, obsadzona lipami aleja prowadzi pod górę, poprzez bramę pośrednią, dalej pierścieniowym zakolem na dziedziniec przedwejściowy od strony północnej. Pałacyk stoi w środku założenia. Otacza go park krajobrazowy w stylu angielskim, cechujący się bogatą i różnorodną szatą roślinną. Dominują w nim tradycyjne gatunki, m.in.: dęby, lipy drobnolistne i jesiony wyniosłe, ale występują też gatunki rzadkie, takie jak tulipanowce czy platany klonolistne.
     Eklektyczny pałacyk jest w większości murowany, z fragmentami drewnianych okładzin i wystroju. Charakteryzuje się – wynikłym z historii obiektu – skomplikowanym, nieregularnym rzutem. Bryłę urozmaicają m.in. ryzality, wykusz oraz okrągła wieża, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. Od południa zaprojektowano loggię, od południowego zachodu - tarasy. Elewację frontową budynku zdobi stiukowa dekoracja przedstawiająca m.in. herb Sienkiewicza, a wieńczy rzeźba husarza, stanowiąca nawiązanie do Trylogii. Wejście główne poprzedza portyk.
     Obecnie na parterze pałacyku znajduje się odtworzone mieszkanie Sienkiewicza. W salonie, jadalni, gabinecie i sypialni zgromadzono oryginalne, pozyskane historyczne i zrekonstruowane meble oraz wyposażenie, zaaranżowane w stylu epoki, stosownie do wspomnień i źródeł historycznych. Na piętrze znajduje się wystawa biograficzno-literacka oraz ekspozycja multimedialna.