DANE KONTAKTOWE
DANE TELEADRESOWE
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przetrzymywanie moich danych osobowych niezbędnych do korzystania z materiałów serwisu przez NID zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

PRZYPOMNIJ HASŁO

INFORMACJE OGÓLNE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

  DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   DLA SPECJALISTÓW

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

    << < KALENDARIUM / 2012 / KWI > >>

     DZIEDZICTWO
     KULTUROWE W REGIONACH

     mapa WYBIERZ WOJEWÓDZTWO
      
      
      
     Zabytki w regionie
     Pomniki historii Parki kulturowe
     • Mickiewiczowski Park Kulturowy
     Inne ważne zabytki regionu

     Romańskie kościoły, nieduże, jednonawowe, wzniesione z kamienia, przetrwały w: Kotłowie, Kościelcu Kaliskim i Kolskim, Krobi, Starym Mieście. Obie katedry w Poznaniu i Gnieźnie były wielokrotnie przebudowywane, zachowując ślady poszczególnych faz. W gotyku pojawiły się murowane z cegły jednonawowe kościoły na wsiach lub bazylikowe fary w miastach, w XV w. świątynie halowe, dla których wzorem był niewielki kościół NMP w Poznaniu.

     Poznański ratusz to niewątpliwie najwspanialszy renesansowy budynek municypalny w Europie Środkowej. Gotycki budynek rozbudował w 1555 r. J. B. Quadro, nadając mu nowe formy. Loggie ratusza nawiązują do rzymskiego Colosseum. Jednak dzięki temu, że artysta zaprojektował kolumny zdobiące kolejne kondygnacje nieco mniejsze i smuklejsze, nadał fasadzie niezwykłą lekkość . Inspiracją dla podcieni domków budniczych był plac przy Duomo we Florencji. W katedrze znajdują się renesansowe nagrobki Górków (Hieronim Canavesi), Przyjemskich i dzieło Jana Michałowicza z Urzędowa. Piętrowe nagrobki są też w Sobocie, Środzie, Łeknie, Kościanie, Radlinie.

     01_Poznan_gotycko_-_renesansowy_ratusz.jpg  02_Koźmin_oltarz_glowny.jpg  03_Poznan_kosciol_jezuicki_ob.jpg

     Manieryzm i barok przyniósł przebudowę wielu kościołów wg projektów włoskich architektów (Krzysztof Bonadura starszy i młodszy, Jan i Jerzy Catenazzi, Tomas Poncino, Józef Szymon Belotti). Do najciekawszych należą manierystyczne kościoły w Grodzisku Wlkp. i Sierakowie (proj. K. Bonadura). Unikalny rzymski barok prezentuje poznański kościół jezuitów (ob. fara), budowany i wyposażany przez 100 lat. Szczytem barokowego kunsztu są dzieła Pompeo Ferrariego (Ląd n/Wartą, Gostyń, Leszno, Obrzycko, Owińska, Poznań, Rydzyna). Wnętrza kościołów zdobią piękne sztukaterie, obrazy i polichromie pędzla Karola Dankwarta, Adama Swacha, Walentego Żebrowskiego, Jerzego Wilhelma Neunhertza, Szymona Czechowicza. Snycerskie i intarsjowane stalle wykonują poznańscy zakonnicy brat Hillarion i Antoni Swach, a także warsztaty śląskie (Ląd, Lubiń, Przemęt). Poznań staje się, po Lwowie, najważniejszym ośrodkiem złotniczym w Koronie. Wspaniałe monstrancje, kielichy i pateny czy świeckie naczynia i ozdoby eksportowane są poza granice Polski.

     Na wsiach zamożna szlachta buduje barokowe pałace, zdobione sztukateriami i polichromiami (Konarzewo, Czempiń, Wełna) i alkierzowe dwory, nierzadko szachulcowe (Studzieniec, Siedmiorogów). Największym zamkiem barokowym, z wewnętrznym dziedzińcem i czterema alkierzowymi wieżami na narożach, jest rezydencja Leszczyńskich, a potem Sułkowskich w Rydzynie. Oś widokowa łączy je z uroczym miasteczkiem, w którym zachowane są barokowe kościoły, ratusz i domy, a po środku rynku stoi, jedyna w Wielkopolsce, kolum-na Św. Trójcy. Nieco mniejsze rezydencje budują: Maksymilian Mielżyński w Pawłowicach i Kazimierz Raczyński w Rogalinie. Obie otaczają wspaniałe ogrody. XVIII-wieczny park regularny z grabowymi alejami i strzyżonymi cisami przetrwał w Posadowie.

     04_Dwor_alkierzowy_w_Studziencu.jpg  05_Drewniany_ratusz_w_Sulmierzycach_fot__Beata_Marzeta_2.JPG

     W 2. poł. XVIII w. przychodzi nowa moda. Powstają wytworne klasycystyczne rezydencje z piano nobile na parterze, owalnymi salonami na osi od ogrodu, kolumnowymi portykami od frontu (Sierniki, Lewków, Racot, Srebrna Góra). Pałace dla rodziny Gorzeńskich projektuje w Dobrzycy i Śmiełowie Stanisław Zawadzki. Ich wnętrza zdobią polichromie braci Smuglewiczów i Roberta Stankiewicza.

     W XIX wieku powstają budowle w różnych stylach. Do renesansu niderlandzkiego nawiązuje pałac w Kobylnikach i Collegium Minus w Poznaniu. Edward Raczyński w Poznaniu wznosi bibliotekę publiczną w stylu francuskiego baroku. Na wzór renesansowych francuskich zamków odbudowuje dawny zamek Leszczyńskich w Gołuchowie Izabella z Czartoryskich Działyńska. Otaczający go park (162 ha) jest największy w Wielkopolsce. Wcześniej Tytus Działyński nadaje neogotycki kostium swojej rezydencji w Kórniku, w którym, podobnie jak jego synowa, gromadzi wspaniałe zbiory; przekształca barokowy park w arboretum.

     06_Pawłowice_pałac_Maksymiliana_Mielzynskiego_sala_bal&oacute;w.jpg  07_Gołuch&oacute;w_zamek.jpg

     Protestanckie kościoły szachulcowe i murowane i cmentarze rozsiane są po całym województwie. Na północy są to cmentarze rodzinne i skromne kościoły (Herburtowo), na południu duże świątynie (Poznań, Leszno, Ostrów Wlkp., Rakoniewice). Bogato zdobione płyty nagrobne z XVII-XX w. można oglądać przy kościele Św. Krzyża w Lesznie, w Robakowie k/Śmigla, na cmentarzu ewangelickim w Kaliszu. W Żychlinie przetrwał zabytkowy zespół kalwiński składający się z kościoła, lapidarium i położonego w lesie cmentarza.

     Żydzi w Wielkopolsce żyli nieprzerwanie od XII w. Ze 141 żydowskich cmentarzy do dziś przetrwało kilkanaście. W najlepszym stanie jest kirkut w Kaliszu (1,1 ha, ok. 250 macew i 600 kawałków płyt w lapidarium) i w Koźminie-Orli (0,55 ha, 250 nagrobków). Zachowały się 43 synagogi, które po 1940 r. przebudowano na kina, magazyny, pływalnie. Najmniej przekształcone są synagogi w Lesznie, Buku, Koninie (z polichromią), klasycystyczna w Kępnie i mauretańska z dwoma wieżami w Ostrowie Wlkp.

     08_Konin_synagoga_polichromowana_bima.jpg

     W Wolsztynie jest muzeum przy czynnej parowozowni, do którego co rok przyjeżdżają fani kolejnictwa z całego świata.

       10_Wolsztyn_zabytkowy_parowoz.jpg